Więcborska Scena Letnia w operowej i fotograficznej oprawie [FOTO]
e-krajna.pl

Słoneczna i upalna niedziela, bodajże pierwsza taka tego lata, przyciągnęła do Więcborka tłumy turystów. Perła Pojezierza Krajeńskiego odżyła jak dawniej, turystycznie i kulturalnie. Nasza nowa pandemiczna rzeczywistość na długi czas zamroziła działalność wszelkich instytucji kultury, jednak nieco już oswojeni z sytuacją, zachowując ostrożność, powoli wracają one do życia i wychodzą do ludzi. Na zorganizowanie w tej nowej rzeczywistości, pierwszej w powiecie sępoleńskim imprezy plenerowej zdecydował się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Koncertem "Operowe cztery strony świata" zainaugurował tegoroczną edycję Więcborskiej Sceny Letniej. Muzycznemu wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystaw plenerowych "Gmina Więcbork pośród natury" oraz "Więcbork kulturalnie".

Stosując się do zasad bezpiecznego udziału w imprezach kulturalnych, po długim czasie mogliśmy być uczestnikami wydarzenia, które na stałe wpisało się już do kalendarza letnich imprez kulturalnych Więcborka. Jak co roku, w sercu miasta stanęła scena, z której tej niedzieli popłynęły do słuchaczy znane i lubiane operowe, operetkowe a także musicalowe arie w wykonaniu Natalii Łęt (mezzosopran) i Leszka Holca (bas-baryton). Akompaniująca śpiewakom na fortepianie Magdalena Holec zagrała również przepiękne melodie z filmów "Noce i dnie" oraz "Polskie drogi". Nad Jezioro Więcborskie powrócił kulturalny wakacyjny klimat.

Wspaniałemu koncertowi, na który czekali z utęsknieniem bywalcy Więcborskiej Sceny Letniej towarzyszyło otwarcie wystaw plenerowych. Na Placu Jana Pawła II stanęła ekspozycja ukazująca z jednej strony naturalne piękno Gminy Więcbork i z drugiej, bogactwo oferty kulturalnej dla jej mieszkańców i turystów.

"Gmina Więcbork pośród natury" to piętnaście fotografii Karola Malczewskiego ukazujących najpiękniejsze miejsca naszej okolicy. Jeziora, lasy i zabytkowe budowle zaobserwowane z lotu ptaka, widoki zachęcające do zanurzenia się w tę zieloność i zwiedzenia każdego zakątka gminy Więcbork. Świetna propozycja Karola Malczewskiego i MGOK-u dla turystów i miejscowych, na bliższe poznanie naturalnego bogactwa więcborskiej ziemi.

Druga wystawa "Więcbork kulturalnie", to fotograficzne kolaże z imprez kulturalnych, jakie na przestrzeni ostatnich ośmiu lat zorganizował w Więcborku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Znajdują się tam zdjęcia z koncertów organizowanych z okazji Dni Więcborka, z Więcborskiej Sceny Letniej, Biesiad Śląskich a także Koncertów Świątecznych. Wykonawców prezentujących się na więcborskich scenach - w Lasku Miejskim, na Stadionie Miejskim, na plaży, na Palcu Jana Pawła II czy też na targowisku "Mój Rynek" - sfotografowali: Monika Kujawa, Magdalena Szydeł, Ewa Szydeł, Marcin Misiak, Szymon Szwochert i Paweł Szydeł. Oglądając te zbiory fotograficznych migawek z wielkich więcborskich wydarzeń, można powspominać tamten czas, poczuć atmosferę spotkań z muzyką na żywo i z tęsknotą wierzyć, że wrócimy jeszcze do takiego celebrowania Dni naszego miasta, do wspólnego biesiadowania, do oklaskiwania znakomitych gości, których z pewnością jeszcze wielu zaprosi do nas Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Ekspozycje można oglądać przez całe lato, zachęcamy do tego zarówno mieszkańców, jak i turystów. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku zaprasza także wszystkich na kolejne odsłony Więcborskiej Sceny Letniej. Już w najbliższą niedzielę o godz. 21:30 projekcja nagrania z koncertu Andrzeja Dobbera zarejestrowanego w 2016 roku na Placu Jana Pawła II oraz pokaz filmu Nie(znajomi).

e-krajna.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top