Telewizja Polska S.A. Chór "Lutnia" w Więcborku

W ramach realizacji projektu „Ożywienie lokalnej kultury”, realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku, Chór „Lutnia” z Więcborka, zgłosił się do współpracy, w ramach przedsięwzięcia i miał możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy podczas wspaniałej trasy koncertowej. Pierwszy koncert odbył się dnia 11 lipca, w sobotę rano, w Kaplicy pw. Wieczystego Kapłana w Domu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Drugi koncert chóru miał miejsce, jeszcze tego samego dnia wieczorem, w bazylice kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas koncertów Chór „Lutnia” pod dyrekcją dyrygenta Karola Szmidta zaprezentował pieśni religijne oraz regionalne.

Najważniejszym punktem trasy był, transmitowany w TVP1 o godzinie 7.00, występ chóru podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach 12 lipca. Portal Wirtualne Media podaje, że transmisję Mszy Świętej w niedzielne poranki ogląda nawet 1,7 miliona widzów. Chór po raz pierwszy w swojej stuletniej historii odnotował tak wysoką oglądalność. Na ręce dyrygenta Karola Szmidta, organizatora projektu dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku Ludmiły Piekałkiewicz-Geruzel, opiekuna duchowego chóru ks. Łukasza Kucharskiego oraz na ręce chórzystów spłynęło wiele gratulacji, podziękowań i słów uznania dotyczących wysokiego poziomu występu. Wspaniałym podsumowaniem śpiewu podczas Mszy Świętej są słowa św. Augustyna „Cantare amantis est” – które przybliżył ksiądz Łukasz Kucharski. Oznaczają one, iż śpiewanie to sprawa miłości. Śpiew Kościoła, szczególnie ten liturgiczny, wynika z miłości. To miłość rodzi śpiew, bowiem to poprzez dźwięki muzyki, człowiek oddaje chwałę Bogu, a sam się uświęca.

Ostatni występ Chóru „Lutnia” odbył się 13 lipca na Jasnej Górze. O 13.30 Chór zaśpiewał podczas Mszy Świętej transmitowanej przez telewizję TRWAM. Wszystkie zaprezentowane koncerty były bezpłatne.

W ramach projektu Chór „Lutnia” przybliży regionalny repertuar również mieszkańcom naszej Gminy podczas czterech koncertów. Najbliższy koncert odbędzie się 19 lipca o godzinie 13.20 w kościele parafialnym w Zabartowie. Planuje się również występ w Sypniewie, Więcborku i Karolewie.

Realizacja tych wszystkich wydarzeń była możliwa dzięki konstruktywnej współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku z Chórem „Lutnia” z Więcborka, Parafią w Więcborku, Gminą Więcbork oraz Stowarzyszeniem LGD Nasza Krajna.

Miejsko-Gminna Biblioteka w Więcborku

Komentarze

0 #1 Wm 2020-07-16 20:29
Brawo Lutnia. Przyjemnie Was słuchać

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top