Więcbork

Za nami druga runda motocrossowych mistrzostw Polski, które przez weekend odbywały się na torze Plebanka w Więcborku. Zawodnicy walczyli o punkty liczone do klasyfikacji generalnej sezonu.

Jesienią 1939 roku niedaleko Więcborka hitlerowcy w brutalny sposób zabili co najmniej 1700 osób. Wcześniej byli głodzeni i zmuszani do ciężkiej pracy. W tym roku mija 81. rocznica utworzenia obozu w Karolewie.

Słoneczna i upalna niedziela, bodajże pierwsza taka tego lata, przyciągnęła do Więcborka tłumy turystów. Perła Pojezierza Krajeńskiego odżyła jak dawniej, turystycznie i kulturalnie. Nasza nowa pandemiczna rzeczywistość na długi czas zamroziła działalność wszelkich instytucji kultury, jednak nieco już oswojeni z sytuacją, zachowując ostrożność, powoli wracają one do życia i wychodzą do ludzi. Na zorganizowanie w tej nowej rzeczywistości, pierwszej w powiecie sępoleńskim imprezy plenerowej zdecydował się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Koncertem "Operowe cztery strony świata" zainaugurował tegoroczną edycję Więcborskiej Sceny Letniej. Muzycznemu wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystaw plenerowych "Gmina Więcbork pośród natury" oraz "Więcbork kulturalnie".

W ramach realizacji projektu „Ożywienie lokalnej kultury”, realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku, Chór „Lutnia” z Więcborka, zgłosił się do współpracy, w ramach przedsięwzięcia i miał możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy podczas wspaniałej trasy koncertowej. Pierwszy koncert odbył się dnia 11 lipca, w sobotę rano, w Kaplicy pw. Wieczystego Kapłana w Domu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Drugi koncert chóru miał miejsce, jeszcze tego samego dnia wieczorem, w bazylice kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas koncertów Chór „Lutnia” pod dyrekcją dyrygenta Karola Szmidta zaprezentował pieśni religijne oraz regionalne.

W niedzielę, 12 lipca br. chór "Lutnia" z parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku zaśpiewał podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Msza Święta transmitowana była na antenie telewizyjnej "Jedynki".

W poniedziałek, 6 lipca br. premier Mateusz Morawiecki przebywał w województwie kujawsko-pomorskim. Na trasie znalazły się Grudziądz, Kowalewo Pomorskie, Chełmno i Tuchola, ale także Więcbork i Nakło nad Notecią. Podczas spotkania z mieszkańcami w Więcborku premier podkreślał, że tylko dobra współpraca między rządem a prezydentem pozwoli na odpowiedni rozwój Polski.

Za swoją wzorową i ofiarną postawę sierżant Jarosław Komza i sierżant sztabowy Antoni Bogdaszewski z Posterunku Policji w Więcborku zostali wyróżnieni „Kryształowym Sercem”.

Przypomnijmy, 9 stycznia 2020 roku funkcjonariusze więcborskiej patrolówki podczas służby uratowali 23 latka, który próbował odebrać sobie życie. Dzięki podjętej przez nich szybkiej interwencji, ustaleniu, gdzie znajduje się desperat i profesjonalnie udzielonej pomocy nie doszło do tragedii. 

Prawie 800 metrów trasy wyremontowano w Więcborku na ulicy Wojska Polskiego. Stało się to dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycja kosztowała 2,6 mln zł - połowa to pieniądze Funduszu. Przez ostatnie 4 lata w regionie zrealizowano w ten sposób prawie 800 inwestycji drogowych.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku serdecznie zaprasza dzieci w wieku 5 - 13 lat na półkolonie letnie, które odbędą się w terminach:

W piątek, 17 kwietnia br., ok. godz. 2:30 doszło do zdarzenia drogowego w miejscowości Jastrzębiec (gm. Więcbork). Kierujący samochodem osobowym marki Toyota stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca został zabrany do szpitala na dalsze badania. Na miejsce zadysponowano zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej z Więcborka oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Sępólna Krajeńskiego. Ruch na miejscu odbywał się wahadłowo.

Top