"Dźwięki zapisane światłem" - wystawa fotografii Andrzeja Ossowskiego (FOTO)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

W środę, 14 sierpnia br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miała miejsce wystawa fotografii Andrzeja Ossowskiego pt. „Dźwięki zapisane światłem”. Ekspozycja odbyła się w ramach tegorocznych „Dni Więcborka”.

Na wstępie warto kilka słów poświecić sylwetce autora. To człowiek o wielu pasjach i talentach. Jest fotografem przyrody – często można go spotkać z aparatem w okolicach rodzinnego Sępólna Krajeńskiego. Świat widziany przez pryzmat jego zdjęć jest zawsze ciekawy i kolorowy. Przed laty pracował jako reporter w lokalnym tygodniku. Obecnie można go określić jako „wolnego strzelca” – teksty Pana Andrzeja goszczą na wielu portalach informacyjnych. Autor wystawy z powodzeniem zajmował się najpiękniejszym słowem pisanym czyli poezją. Niewątpliwy talent potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia uzyskane na konkursach regionalnych a także ogólnopolskich. Pan Ossowski przez 40 lat zaszczepiał młodemu pokoleniu miłość do niezwykłej dyscypliny sportu jaką jest żeglarstwo. Odpowiednie uprawnienia zdobył na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Inspirację dla fotografa stanowi również muzyka. Jak sam mówi „Jestem wybitnie niemuzykalny ale odczuwam dźwięki własną duszą”. W tym miejscu należy dodać, że to nie pierwsze spotkanie artysty z gośćmi więcborskiej biblioteki. Miały tu miejsce wystawy fotografii, spotkania poetyckie a także lekcje biblioteczne. Fotograf ma także zdolności pedagogiczne co potwierdził podczas swoich licznych spotkań z młodzieżą i dziećmi.

Najnowsza ekspozycja obejmuje zdjęcia z ostatnich 10 lat. Pan Ossowski był widzem ogromnej ilości koncertów odbywających się w naszym regionie a także poza nim. Środowa wystawa to materiał pochodzący z koncertów bluesowych w Zakrzewie. Blues Express - czyli ponad dwudziestoletnia tradycja. Ten jedyny w swoim rodzaju festiwal łączy bluesa z koleją. Kluczowym elementem całego wydarzenia jest bowiem przejazd specjalnego pociągu. Dla obecnych najważniejsza jest dobra zabawa i promocja bluesa. W więcborskiej książnicy obejrzeć można także fotografie z „Nocy Poetów” w Chojnicach. Ta cykliczna impreza kulturalna odbywa się w okresie letnim. Miejscem spotkania jest zawsze Fosa Miejska. Swoje wiersze czytają znani i mniej znani poeci. Występują również popularne zespoły i artyści wykonujący poezję śpiewaną. Biblioteczne antyramy wypełniły również zdjęcia z koncertów muzycznych w Brodnicy, Sępólnie Krajeńskim i Więcborku. Sępoleński fotograf wykonał wszystkie fotografie w technice sepii. Jest to popularny współcześnie zabieg. Fotografie mają w sobie cos nostalgicznego czasem nawet magicznego. Koncerty muzyczne są właśnie wydarzeniami niepowtarzalnymi. Ów niezapomniany nastrój, udziela się w największym stopniu obecnym na nim fanom. Pan Andrzej poprzez powyższy zabieg zachował w kadrze niepowtarzalnego ducha muzyki na wiele kolejnych lat.

Na początku powiedzieliśmy, iż to nie pierwsze spotkanie z twórczością pana Andrzeja. Nie pierwsze ale także nie ostatnie - w planie autor ma już kolejne wystawy, zgłębiające inne, równie zajmujące tematy. Niewątpliwie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku stanie się miejscem ekspozycji jego twórczości jeszcze niejeden raz.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top