Opowiadał o swojej podróży przez Szwajcarię Ekspresem Lodowcowym (FOTO)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dnia 5 kwietnia br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z panem Ryszardem Budnikiem. Opowiadał on o swojej podróży przez Szwajcarię Ekspresem Lodowcowym.

Ryszard Budnik mieszka w Pile. Z zawodu jest inżynierem elektrykiem – obecnie na emeryturze. Interesuje się turystyką. Zwiedził już kilka niezwykłych miejsc m.in. Chiny i Mongolię. Najmilsze wspomnienia zachował z podróży samochodem po Norwegii. Przejechał wówczas 5 tysięcy kilometrów. Jego życiowym mottem są słowa: „Życie to wielka księga a człowiek, który nie podróżuje czyta tylko jej jedną stronę".

Słynny „Glacier Express” jest najwolniejszy na świecie. Jedzie ze średnią prędkością 40km/godz. Pokonuje 275 kilometrów w ciągu 8 godzin. Tak długi czas podróży zostaje pasażerom zrekompensowany z nawiązką. Jest to bowiem najpiękniejsza linia kolejowa w Europie. Ekspres mija malownicze górskie przełęcze - najwyższą jest Oberalp Pass na wysokości 2046 m n.p.m. Czerwona lokomotywa przejeżdża przez 291 mostów, 91 tuneli i 7 dolin. Z okien widać łąki, kamienne zamki i pełne przepychu kurorty. Owe krajobrazy podziwiamy siedząc w klimatyzowanych panoramicznych wagonach. Podróż rozpoczyna się w miejscowości Zermatt a kończy w St. Moritz.

Na piątkowym spotkaniu pan Ryszard pokazał film, który nagrał podczas podróży. Przytaczał także ciekawe zdarzenia z wyprawy. Słuchacze zgromadzeni tego dni a w bibliotece dowiedzieli się, że w cenę biletu nie była wliczona woda. Każdy kto nie zabrał własnej, mógł ją zamówić w specjalnym kieliszku. Jest on tak wykonany, iż nigdy się nie przewróci - można więc spokojnie podziwiać widoki. Niestety owa usługa nie jest tania - za niewielką ilość wody musimy dodatkowo zapłacić 19 Euro.

Tego wieczoru pilski podróżnik zaprezentował również pokaz slajdów. Przedstawiał oprócz innych niezwykłych miejsc także Lucernę. Ostatnim filmem jaki obejrzeli zgromadzeni w bibliotece była relacja ze spływu tratwą po Biebrzy. Wydarzenie miało miejsce w 2010 roku. Wówczas pan Ryszard i 4 innych kolegów przepłynęli tratwą 16 km. Odległość nie wydaje się duża - jednak  podróż trwała 3 dni. Stan wody był bowiem niski i wiele czasu trzeba było poświęcić na wiosłowanie. Na zakończenie piątkowego spotkania wszyscy obecni otrzymali pamiątkowe pocztówki ze zdjęciami trasy Ekspresu Lodowcowego i autografem podróżnika.

Życzymy pilskiemu podróżnikowi wielu pasjonujących wypraw. Mamy nadzieję, że odwiedzi znowu więcborską bibliotekę by opowiedzieć o nich naszym czytelnikom. 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top