Reklama

Szkolny teatr "Efemeryda" świętuje udaną premierę (FOTO)
LO w Więcborku

29 marca 2019 roku o godzinie 11.00 na scenie Więcborskiego Ośrodka Kultury odbyła się premiera spektaklu “Tango” wg Sławomira Mrożka w reżyserii pani Barbary Wojtasik oraz pani Bożeny Chatłas. W spektaklu wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Więcborku. Dramat Sławomira Mrożka to utwór mówiący o ważnych problemach współczesnego świata, w którym komizm i tragizm przeplatają się, budzą śmiech i jednocześnie grozę.

Twórcy w swoim pomyśle skupili się na wątku rodziny Stomila, Eleonory i Artura. Jest to rodzina, w której brak zasad i norm postępowania, nieograniczona wolność i swoboda prowadzą do tragedii. Mimo, że utwór powstał 55 lat temu, to zagadnienia w nim poruszane są wciąż aktualne i zmuszają do refleksji nad kondycją współczesnej rodziny.

Artur (Karolina Łaznowska) to młodzieniec, buntownik, który  nie może pogodzić się ze złem świata, wyraża dezaprobatę dla chaosu i zaniku wartości, samotnie podejmuje wysiłki, by świat naprawić.  Zamiary jego są szlachetne. Pragnie przywrócić godność i szacunek przedstawicielom starszego pokolenia. Szuka, często po omacku, na oślep, popełnia błędy i ponosi porażki. Wujek (Karol Dec) nie chce pisać pamiętników, Babcia (Anna Ledworowska) broni się przed leżeniem na katafalku i myśleniem o wieczności, Ojciec (Jakub Walewski) nie chce się „pozapinać” bo to zaburzy logiczny ciąg przyczynowo – skutkowy. Gdy tylko Artur wyjdzie z domu, robią dalej co chcą: Stomil eksperymentuje w sztuce, Eleonora (Julia Plutka) zdradza go z Edkiem (Paweł Cybulski), wszyscy stale grają w karty. 

Artur na gwałt szuka ideologii, a gdy nie może jej znaleźć, dochodzi znowu do mylnego wniosku, że jedynie władza, oparta na terrorze, może doprowadzić do pozytywnych zmian. Nie zauważa niebezpieczeństwa w bezwzględnej dyktatorskiej władzy, która wynika z poczucia własnej wyższości i pogardy dla innych. Miłość do Ali, (Oliwia Tusznio), zazdrość wydobyły z niego ludzkie cechy, ocaliły go jako człowieka i uchroniły przed popełnieniem zbrodni. Stały się też przyczyną śmierci buntownika. Został ofiarą Edka. Ale czy samotny buntownik mógł skończyć inaczej? Zgodnie z konwencją literacką musiał ponieść klęskę.

Spektakl powstał dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli i uczniów. W przygotowaniu scenografii i kostiumów, pomagały Julia Drzewiecka, pani Magda Turzyńska oraz pani Magda Kuszewska.

Gratulujemy zdolnej młodzieży i wymagającym nauczycielom. Efekt ich pracy jest godny uwagi i pełen profesjonalizmu.

Po raz kolejny społeczność Korczakowskiego Liceum udowodniła, że jest to miejsce przyjazne rozwojowi aktywności twórczych, pasji i samorealizacji uczniów jak i nauczycieli. To tutaj wyrastają ludzie zdolni, ambitni, posiadający pasje i potrafiący je realizować.

Nauczyciele i uczniowie w swojej pracy są wierni słowom Janusza Korczaka zawartym w Hymnie Szkoły: „Bądź sobą, szukaj własnej drogi (…) niech Cię w przyszłość niosą nogi”. Wydaje się, że bycie sobą, już chyba jako jedyne, może dać szczęście we współczesnym świecie pełnym sprzeczności i wszechobecnej pogoni, a przyszłość dla młodych twórców stoi otworem. Do zobaczenia być może na zawodowych scenach teatralnych.

MGOK w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top