TVP3 Bydgoszcz

Czerwona flaga na stanowisku ratownika i pusta plaża w Więcborku. Jezioro Więcborskie zaatakowały sinice. Kąpiel w zanieczyszczonym sincami jeziorze może wpływać niekorzystnie na nasz organizm. Inspekcja sanitarna ostrzega: „Wysoka temperatura i brak wiatru to idealne warunki dla sinic”. Ostrożność powinny zachować również osoby wypoczywające nad niestrzeżonymi kąpieliskami, gdzie woda nie jest badana przez Sanepid.

Zamiast kąpieli w wodzie, relaks nad brzegiem jeziora. Plaża miejska w Więcborku, pomimo pięknej pogody i wysokiej temperatury, świeci pustkami. - Niestety, przyjechaliśmy się wykąpać, a tu sinice są i nie ma takiej możliwości - przyznaje jedna z plażowiczek. - Bardzo nas to zaskoczyło. Byliśmy tutaj dwa tygodnie temu i było tak gwarno, że pomyśleliśmy sobie: „Po co jechać nad morze, jak mamy tutaj tak wspaniałe tereny do wypoczynku?” - dodaje inny. Ze względu na ponadnormatywny zakwit w piątek Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał zakaz kąpieli w jeziorze więcborskim. Sinice wytwarzają bowiem toksyny, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. - Sinice mogą produkować toksyny. W momencie kontaktu ze skórą mogą powodować zmiany skórne, alergie. W momencie napicia się wody mogą występować zaburzenia jelitowe, często dochodzi również do zapalenia spojówek - ostrzega Elżbieta Estkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sępólnie Krajeńskim. 

Na plaży miejskiej w Więcborku nie sposób nie zauważyć ostrzeżeń. Nad kąpieliskiem powiewa czerwona flaga, tabliczki z zakazem kąpieli umieszczono w wodzie oraz na pomoście. Tych nieprzekonanych, na inne kąpieliska odsyłają również ratownicy. - Wczoraj plażowicze byli mocno zaskoczeni. Było bardzo dużo ludzi, z 500-600 rodzin odesłaliśmy na inne kąpieliska. Przykro im było, bo dzieci chciały na zjeżdżali się pobawić - opowiada Sławomir Śmieliński, ratownik. 

Latem sinice mają pod dostatkiem światła i składników odżywczych. Wysokie temperatury wody oraz powietrza w ostatnich dniach oraz brak wiatru sprzyjały rozkwitowi cyjanobakterii. Sanepid przypomina, że regularnie woda badana jest tylko na zarejestrowanych kąpieliskach. Sinice mogą występować również na innych akwenach w regionie. - wyjaśnia Elżbieta Estkowska. Turyści, którzy nie mogli skorzystać z ochłody w wodzie, wybierali odpoczynek nad lub na wodzie. Pływanie po jeziorze Więcborskim, jak zaznaczali turyści, rekompensuje im zakaz kąpieli. - Spędzamy dzień nad wodą, ale w trochę inny sposób, nie możemy się kąpać, ale chcemy ten dzień spędzić nad wodą, więc wypożyczyliśmy sobie łódkę i chcemy popłynąć - przyznaje jedna z plażowiczek. - Jest bardzo miło, bez wody, ale spędzamy czas na rowerku wodnym. jest przyjemnie, słoneczko świeci - zapewnia inny plażowicz. 

Informacje o bieżącej ocenie jakości wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie specjalnego serwisu kąpieliskowego (sk.gis.gov.pl).

Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top