Wystawa "Polacy na Hornie" (FOTO)
Biblioteka Więcbork

Dnia 2 grudnia więcborscy gimnazjaliści jako pierwsi obejrzeli w bibliotece ekspozycję poświęconą polskim zdobywcom Hornu. Wystawa "Polacy na Hornie" jest wyrazem pamięci o dokonaniach polskich załóg, które zdobyły swój żeglarski "Everest" nie tylko pod biało-czerwoną banderą od roku 1936 do 2016. Wystawa przygotowana została przez Bractwo Kaphornowców, którego siedzibą jest statek muzeum "Dar Pomorza".

Ta niecodzienna ekspozycja znalazła swoje miejsce w więcborskiej książnicy dzięki Panu Witoldowi Kantakowi. Jest on jachtowym sternikiem morskim. Od lat żegluje a także opiekuje się harcerskimi drużynami wodnymi. W marcowe popołudnie 2011 roku na jachcie "Solanus" pod dowództwem kpt. Bronisława Radlińskiego Pan Witold minął południk wyznaczający przylądek Horn. Więcborska młodzież dowiedziała się, iż ten wyczyn wprowadził go do Bractwa Kaphornowców. Powstało ono w 1974 roku z inicjatywy dziennikarzy "Głosu Wybrzeża".

Gimnazjaliści przybyli do biblioteki wraz z opiekunami: Panią Wiesławą Krasicką-Ćwikła oraz Panem Tomaszem Bykowskim. Pan Tomek również zajmuje się żeglarstwem a w swoim dorobku ma wiele osiągnięć. Zachęca młodzież do brania czynnego udziału w takich wydarzeniach jak choćby liczne spływy kajakowe. Więcborski pedagog był opiekunem naszych gimnazjalistów podczas rejsu na trasie: Gdańsk - Hel - Gdynia - Gdańsk. Owa morska wyprawa to nagroda w konkursie pod hasłem "Kurs na Horn". Został on przeprowadzony z inicjatywy Bractwa Kaphornowców. Warto w tym miejscu powiedzieć więcej na temat samego projektu edukacyjnego jakim z pewnością można określić przedsięwzięcie pod nazwą "Kurs na Horn". Ma on przede wszystkim na celu popularyzację polskiej historii morskiej i żeglarstwa wśród młodzieży. Ogólnopolski zwycięzca weźmie udział w rejsie wokół Hornu. Działania związane z realizacją całego przedsięwzięcia objęły grupę ponad 1800 uczniów naszego województwa. Do pierwszego etapu przystąpiło około 300 uczestników. Etap drugi jakim był powyższy rejs oraz przygotowanie prezentacji plastycznej bądź audiowizualnej wyłonił 39 finalistów. Po Zatoce Gdańskiej żeglowała piątka więcborskich uczniów. Byli to: Kacper Sosnowski, Kamila Zaborowska, Katarzyna Kozek, Aleksandra Kośmider i Rafał Nita. Nasi gimnazjaliści mogą stanowić dla innych przykład bowiem troje z nich: Kamila Zaborowska, Aleksandra Kośmider i Kacper Sosnowski awansowało do ścisłego finału.

Pan Bykowski przybliżył młodzieży wiele faktów związanych z wyprawą. Taki rejs niesie ze sobą walory poznawcze ale także uczy współpracy oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Kamila Zaborowska w ramach II etapu konkursu przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą rejsu. Młodzież goszcząca tego dnia w bibliotece miała sposobność ją obejrzeć. Narratorem była zaś sama finalistka. W pokazie nie zabrakło fotografii odwiedzonych miejsc a w tym zabytków świadczących o naszej bogatej historii i tradycjach. Obejrzano także film mówiący o działalności i współpracy zdobywców Hornu z młodymi ludźmi.

Wystawę "Polacy na Hornie" można zwiedzać w M-GBP w Więcborku do piątku 9 grudnia.

Biblioteka Więcbork

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top