Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz Szymon Zdziebło / Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Trójstronne porozumienie zawarte dziś (8.12) w Urzędzie Marszałkowskim pomiędzy samorządami województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu sępoleńskiego oraz Gminy Sępólno Krajeńskie pozwoli zbudować nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 241. Trasa połączy się z planowaną obwodnicą w ciągu drogi krajowej nr 25, co umożliwi całkowite wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta i poprawę bezpieczeństwa.

- Wykorzystamy szansę jaką daję budowa obwodnicy w ciągu drogi krajowej i dostosujemy do niej również układ dróg wojewódzkich. Nowa trasa nie tylko rozwiąże problem uciążliwego tranzytu. Poprawi również bezpieczeństwo mieszkańców i lepiej skomunikuje tereny inwestycyjne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

- Do budowy kujawsko-pomorskich obwodnic planujemy wykorzystać środki unijne na lata 2021-27. Warto jednocześnie podkreślić, że w oparciu o środki województwa w tym roku rozpoczęliśmy remonty innych odcinków tej trasy w powiecie sępoleńskim. Kierowcy korzystają już ze zmodernizowanych odcinków drogi wojewódzkiej nr 241 Więcbork-Zboże oraz Trzciany-Sikorz. Wzmocniliśmy jezdnię, odnowiliśmy oznakowanie i wykonaliśmy pobocza – dodaje wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej o długości ok. 1,5 km połączy miejscowość Grochowiec z planowanym rondem na drodze krajowej nr 25. Oprócz drogi krajowej i wojewódzkiej do skrzyżowania z ruchem okrężnym dochodzić będzie droga gminna na Jastrzębiec.

Podpisy pod porozumieniem złożyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta sępoleński Jarosław Tadych, wicestarosta Andrzej Marach i burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury Tadeusz Pogoda.

W pierwszej kolejności opracowane zostanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla przebiegu nowego fragmentu drogi wojewódzkiej. Na podstawie uzyskanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji będzie można zlecić dalsze prace projektowo-wykonawcze. W kosztach przygotowania dokumentacji (szacowane na kwotę 300 tys. zł) solidarnie będą partycypowały samorządy województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu sępoleńskiego oraz miasta i gminy Sępólno Krajeńskie. Wszystkie strony będą wspólnie działały na rzecz pozyskania funduszy krajowych i zewnętrznych. Przygotowane dokumentacji zajmie około 2 lat.

Liderem zadania jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Podlegający mu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosi wkrótce przetarg na przygotowanie dokumentacji.

Na terenie powiatu sępoleńskiego zrealizowano szereg innych istotnych inwestycji drogowych. Najważniejsze z nich to:

  • modernizacja drogi wojewódzkiej nr 241 na odcinku Trzciany-Sikorz - 2,3 km, koszt 2,5 mln zł
  • modernizacja drogi wojewódzkiej nr 241 na odcinku Więcbork-Zboże - 1,5 km, koszt 1,6 mln zł.

Zaawansowane prace prowadzone są nad dokumentacją niezbędną do budowy obwodnicy Więcborka. Równocześnie przygotowywane są modernizacje kolejnych odcinków drogi wojewódzkiej nr 241 na terenie powiatu sępoleńskiego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego / red

Komentarze

+2 #1 pamiętający 2021-12-14 12:25
Ta obwodnica już dawno mogła być , jak rządziło PO razem z równie nieudanym PSLem , , pamiętam 2012 r już wszystko było w Toruniu załatwione, podpisane i opłacone i co ???

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top