Reklama

Pierwszoklasiści i drugoklasiści z Wiśniewy na wycieczce w Bydgoszczy i Myślęcinku (FOTO)
Szkoła Podstawowa w Wiśniewie

Dnia 4 czerwca 2019 roku pierwszoklasiści i drugoklasiści z Wiśniewy brali udział w bardzo interesującej lekcji dydaktycznej pt. ,,Sekretne znaki” w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Obejmowała ona zajęcia artystyczne poświęcone dawnym sposobom rozumienia świata, symbolom i ich znaczeniom oraz zajęcia związane ze zwiedzaniem wystawy archeologicznej.

Zaczynając od najdawniejszych czasów, gdy królowały duchy zwierząt, uczniowie poszukiwali symboli słońca oraz znaków garncarskich. Mając do dyspozycji karty z symbolami, tworzyli naszyjniki z gliny samoutwardzalnej z sekretną symboliką. W muzealnych wnętrzach mogli oglądać wystawę ukazującą najdawniejsze dzieje naszego regionu, od początków osadnictwa (ok. 12-10 tys. p.n.e.) aż po okres wędrówek ludów (V-VI w.). Dzięki temu, że wystawa prezentowała poszczególne okresy pradziejów w układzie chronologicznym, można było prześledzić przeobrażenia technologiczne oraz ewolucję myśli ludzkiej, która stopniowo zmierzała do opanowania środowiska i ulepszenia jakości życia. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska zagadnieniom związanym z kulturą zbieracko-łowiecką. Wielkie wrażenie na nich wywarła gablota wykonana w podłodze, w której umieszczono szczątki zwierząt, na jakie przed tysiącami lat polowali ludzie oraz zwierząt udomowionych przez człowieka w epoce kamienia. Zwiedzający mogli obejrzeć m.in. najstarszą w polskich zbiorach, jedną z najstarszych w Europie (2,5 tys. p.n.e.) łódź- dłubankę, wytwory z kamienia, krzemienia, kości, poroża, fragmenty ceramiki. Widzieli szałas, zabytki z miedzi, piec do wypału ceramiki i stos ciałopalny, rekonstrukcje pochowków z epoki żelaza, urny z wymodelowanymi elementami ludzkich twarzy. Ostatni odcinek trasy zwiedzania poświęcony był odkryciom z pierwszych wieków naszej ery. Zwiedzający poznali zwyczaje pogrzebowe (gabloty wpuszczone w podłogę), wytwórczość ceramiczną, metalurgiczną, rogowiarską.

Następnie odwiedziliśmy Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy to nie tylko miejsce, gdzie można obejrzeć zwierzęta i spędzić miło czas. Każdy ogród zoologiczny to miejsce edukacji przyrodniczej, zaś myślęcińskie zoo to jedyna tego typu placówka, gdzie można poznać bogactwo rodzimej fauny. Zwiedzając, można było zauważyć na każdej wolierze umieszczoną tabliczkę z informacjami o danym zwierzęciu oraz jego zdjęcie. Poza tym na terenie zoo rozstawione były tablice poglądowe, które z wielkim zainteresowaniem obserwowali uczniowie. Wiele pozytywnych emocji wzbudził widok fantastycznie wytresowanej przez panią przewodnik zebry Berni, foczek Czarusia i Marlenki, czy okazałego, przywiezionego z Holandii tygrysa syberyjskiego Jardana oraz przepięknych pawi. Z ogromnymi wrażeniami uczniowie wracali do szkoły.

Iwona Zawadzka- Sztandera - Szkoła Podstawowa w Wiśniewie

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top