Reklama

Zjazd Absolwentów w Zbożu (FOTO)
Lucyna Sztandera

W sobotnie popołudnie boisko szkolne mieniło się barwami za sprawą licznych stoisk, kolorowych buziek, przebranych uczniów, czekających na swoje występy na scenie, dmuchanego placu zabaw, strażaków, policji, a także członków Bractwa Motorowego. To wszystko z okazji Zjazdu Absolwentów i 50 rocznicy rozbudowy Szkoły Podstawowej w Zbożu.

Tego dnia życie wokół szkoły tętniło do białego rana, bo impreza zakończyła się zabawą taneczną. Wcześniej jednak nie było czasu na nudę, gdyż organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Rozpoczęło się od życzeń i kwiatów oraz występów uczniów wszystkich klas. Dzieci chętnie korzystały nie tylko z dmuchanego placu zabaw, ale i przejażdżek konnych oraz z zainteresowaniem oglądali wyposażenie wozu strażackiego i policyjnego. Podziwiali piękne motory. Próbowano szczęście w loterii fantowej. Uwagę przykuwały różne stoiska, w tym między innymi ze smakołykami przygotowanymi przez rodziców i panie z koła Gospodyń Wiejskich.

Niejedni zazdrościli kondycji ciężarowcom oraz rzeźby ciała prezenterom pokazu fitness. Ale podczas zawodów sprawnościowych można było też wykazać się wieloma atutami.

To był piękny dzień miłych wspomnień z lat szkolnych. Ożywiły je nie tylko bezpośrednie spotkania po latach szkolnych kolegów, ale też wystawy obrazujące dzieje szkoły i dorobek absolwentów. Wzruszały zdjęcia. Podziw wzbudzały pejzaże w malarstwie absolwenta Henryka Narewskiego. Na wystawie pojawił się też obraz wykonany przez uczestników "Zjazdu Absolwentów 40 - lat minęło", który odbył się 19 czerwca 2004 roku. Starsi absolwenci z rozrzewnieniem podziwiali zmiany, jakie zaszły w szkole, kierowanej obecnie przez Ewę Śliwińską.

W tym miejscu warto przypomnieć krótki zarys historyczny tej placówki: Pierwszy ośrodek nauczania we wsi Zbożu powstał przed 1897 r. Budynek przeznaczony na szkołę był drewniany. Spłonął prawdopodobnie w 1895 r.

W 1897 r. wzniesiono z czerwonej cegły nowy budynek szkoły. Znajdowały się w nim zarówno izby lekcyjne jak i mieszkanie dla kierownika szkoły.

W 1963 r. czynem społecznym mieszkańców wsi oraz uczniów Zasadniczej Szkoły Budowlanej im J. Gagarina w Bydgoszczy wybudowano nowa szkołę. Mieściło się w niej 5 izb lekcyjnych. Następne lata to rozwój placówki kierowanej kolejno przez pana Jana Lubińskiego, Jana Lenartowicza, Zdzisława Gwiazdowskiego, a w latach 1984-2003 Ryszarda Włodarczaka, który w 1992 roku rozbudowano ją o kolejne 3 sale lekcyjne oraz sanitariaty, jednocześnie przeniesiono pomieszczenia klasowe z budynku z czerwonej cegły do parterowej. Od tego czasu oblicze placówki piękniało z każdym rokiem. Od tej pory szkoła mieści się w jednym budynku. Znajduje się w niej 6 izb lekcyjnych, sala komputerowa, oddział przedszkolny, świetlica z biblioteką, łazienki z kabinami prysznicowymi oraz sala gimnastyczna.

Szkoła Podstawowa w Zbożu jest placówką oświatową obejmującą swym zasięgiem wsie: Zboże, Wysoka Kraj., Grochowiec, Świdwie, Niechorz oraz Siedlisko. Liczy 108 uczniów i 10 nauczycieli. Posiada dobrze i funkcjonalnie wyposażone klasy. W ofercie edukacyjnej szkoły znajduje się wiele zajęć pozalekcyjnych, np. zajęcia: redakcyjne, artystyczno-literackie, polonistyczne, matematyczne, językowe, ekologiczne, teatralne, rekreacyjno-sportowe, regionalne, wyrównawcze.

Placówka bierze udział w licznych projektach, np.: PAH - "Szkoła Humanitarna", EFS - "Wiem i potrafię", PAH - "Pajacyk", Danone "Masz pomysł? Podziel się posiłkiem", Kuratorium Oświaty - "Wesoła Szkoła", "Przyjazna Szkoła", FSW - "Świetlica wiejska Kłosik", Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła - "Buszujemy w Zbożu", Urząd Marszałkowski - "Zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka...", "Szkoła bez przemocy", WOŚP - "Ratujemy i uczymy ratować", "Szkoła demokracji - Szkoła samorządności".

Jako jedyny ośrodek kulturalny na wsi, placówka współpracuje z Radami Sołeckimi, KGW, Nadleśnictwem Runowo Kraj. itp. instytucjami organizując spotkania, imprezy kulturalne, na przykład: pikniki, festyny itp.

Lucyna Sztandera

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top