Premier: Od 20 kwietnia stopniowo zdejmujemy obostrzenia - lasy, handel, rolnicy i kościoły

Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – stwierdził w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia stopniowego luzowania zakazów związanych z epidemią koronawirusa. – Przechodzimy dziś do kontrofensywy. Jestem przekonany, że mamy dziś odpowiednie do tego narzędzia – dodał

– Jest bardzo głęboki sens tego, co robimy. Kupujemy sobie czas. Wiele osób może dzięki temu ocalić swoje życie, wystarczy porównać naszą sytuację z tą znaną z innych państw – mówił Morawiecki.

– W dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi wzrostami zakażeń i zgonów, takimi jak w krajach zachodnich – dodawał. 

Jak stwierdził, sytuacja wymaga „ostrożnych kroków do przodu, po to, by zbudować nową rzeczywistość gospodarczą”. Premier mówił o zasadzie „Trzech I”, na które składają się: Izolacja, Identyfikacja, Informatyzacja. 

Izolacja to np. konieczność noszenia maseczek, zachowywania dystansu. – Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty – mówił premier. Jak dodał wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. – Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony – powiedział. 

Z kolei informatyzacja to założenie, że jak najwięcej pracy musi być wykonywane zdalnie – potrzeba jak najwięcej pracy, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu.

– Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – stwierdził Morawiecki. 

Po pierwsze, będzie to otwarcie lasów i parków, przy czym nie należy tego traktować jako zaproszenia do rekreacji. Po drugie, złagodzone przepisy w handlu. W sklepach do 100 m2 możliwość obsługi do 4 klientów na jedną kasę. Z kolei w sklepach większych – osoba na 15 m2. Podobnie w kościołach – również w nich będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2. Jednocześnie wszelkie środki dezynfekcji będą utrzymane. Jak dodał premier, z obowiązku noszenia maseczek ochronnych zwolnieni są rolnicy.

– W pewnych interwałach czasowych chcemy przedstawiać dziś kolejne etapy, w których będziemy prezentować luzowanie obostrzeń (…) Te reguły nie mogą być zapisane w kamieniu – mówił, dodając, że trzeba podchodzić do sprawy elastycznie, w zależności od sytuacji. 

– Dziś pokazujemy drogę oznaczającą, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Mamy nadzieję na powrót do w miarę normalnego życia. Na pewno obostrzenia takie jak zakaz większych zgromadzeń, koncertów, będą obowiązywały dalej – stwierdził. 

Jak mówił, widać wyraźnie, że polskie społeczeństwo w ogromnej większość właściwie reaguje na obostrzenia. 

– Przechodzimy dziś do kontrofensywy. Jestem przekonany, że mamy dziś odpowiednie do tego narzędzia – powiedział. 

Zapytany o to, kiedy rząd przewiduje zakaz organizowania imprez masowych, stwierdził, że są one zakazane do odwołania. Ich przywrócenia nie przewiduje się nawet na ostatnim etapie luzowania obostrzeń.

TVP Info

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top