Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz

Wielki Czwartek jest w Kościele katolickim pamiątką Ostatniej Wieczerzy i rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Przed południem w bydgoskiej farze odprawiono Mszę Krzyżma, z udziałem księży z diecezji bydgoskiej. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Kapłański, podczas którego duchowni i wierni dziękują za ustanowienie sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa.

Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienia Eucharystii, mszy św. i kapłaństwa. Przed południem w kościołach katedralnych biskupi odprawiają tego dnia msze, podczas których księża z całej diecezji odnawiają przyrzeczenie kapłańskie. 

O nowe powołania kapłańskie modlono się także podczas mszy w bydgoskiej katedrze pw. Św. Marcina i Mikołaja. - Ten młody przeważnie człowiek, który słyszy to wezwanie, najpierw musi być z Chrystusem bardzo głęboko związany i Pan go wtedy powołuje do tego, żeby iść na ta drogę, która wymaga bardzo głębokich postanowień, decyzji, które potem w życiu nie jest zawsze łatwo wykonywać - podkreśla ks. Andrzej Marmurowicz z parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Niemczu. 

Podczas czwartkowej Mszy Krzyżma w katedrze poświęcono oleje, które przez cały rok będą używane przy udzielaniu sakramentów. - Sakramenty chrztu, prezbiteratu, kiedy jest konsekracja biskupa i również sakramenty te ostatnie, które są namaszczeniem chorych, z którymi się żegnamy, albo chcemy wzmocnić nimi osoby chore i cierpiące - wymienia ks. Wojciech Przybyła z parafii pw. św. Józefa w Bydgoszczy. 

Mszę w katedrze bydgoskiej odprawił ordynariusz diecezji. W homilii nawiązał do grzechów popełnianych przez kapłanów, ale także ostatnich tragicznych wydarzeń: pożaru katedry Notre Dame w Paryżu, środowego pożaru kościoła w Gołańczy w Wielkopolsce i tragicznego wypadku drogowego w Łaszewie, w którym życie stracił policjant z komendy powiatowej w Świeciu. Zazwyczaj brakuje słów, by wyjaśnić podobne dramaty, a często właśnie od kapłana oczekuje się wytłumaczenia, dlaczego do nich dochodzi. - Te wszystkie zdarzenia - płonący kościół nie tylko w Gołańczy, ale i we Francji, te wszystkie wypadki drogowe, które zdarzają się coraz częściej - to nie jest pech, to nie jest przypadek. To jest jakaś forma objawiania się zła, z którym ludzkość zmaga się od początku - przemawiał ks. bp Jan Tyrawa. -Ale ostatnie słowo nie należy do zła, tylko do dobra i miłości - dodawał w homilii biskup bydgoski. 

Wieczorem w kościołach odprawiana jest natomiast uroczysta msza na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Podczas tej liturgii biskupi i kapłani dokonują obrzędu umycia nóg, który symbolizuje służebny charakter kapłaństwa. Zwyczaj ten nawiązuje do umycia nóg apostołom przez Chrystusa. Po Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. Ciemnicy, gdzie odbywa się jego adoracja. Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. To w Kościele katolickim najważniejszy czas.

Krystyna Rymaszewska - Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top