Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy Kamila Jabłońska

W czwartek, 21 listopada br. w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie z seniorami pn. „Aktywny senior to bezpieczny senior.” Organizatorami spotkania dla seniorów z terenu powiatu sępoleńskiego i części sąsiedniego tucholskiego była Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. Spotkanie swoim patronatem objął Wojewoda Kujawsko – Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz.

Celem spotkania było promowanie aktywności społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbliższych, w reagowaniu na zagrożenia bezpieczeństwa osób starszych. Poprzez działania informacyjno – edukacyjne dotyczące „bezpieczeństwa osób starszych” policja realizuje działania prewencyjne. Jednym z działań o których informowano podczas spotkania była akcja „Koperta życia”, w którą aktywnie (przygotowano film informacyjny) włączyły się seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Panią Grażyną Milachowską na czele. 

Akcja „Koperta życia” skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr PESEL. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

Spotkanie miało na celu uczulić seniorów także na inne zagrożenia czyhające na nich. Seniorzy to grupa osób najbardziej podatna na min. kradzieże metodą „na wnuczka”, na policjanta” czy zakupy rzeczy po zawyżonych cenach w systemach ratalnych (np. garnki, kołdry itp.).

Kamila Jabłońska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top