Kanał 10

W kwietniu 2018 r. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu Krajeńskim ogłosił konkurs na "Kulturalne Inicjatywy Lokalne", który był częścią projektu pod nazwą "Działajmy lokalnie w gminie Kamień Krajeński" a realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018". W ramach konkursu w okresie sierpień - październik br. zrealizowano 7 projektów.

"Od kukiełki po musical" to jeden z projektów, który został napisany przez nieformalną grupę "Pacynka" z Kamienia. W projekcie tym pod opieką profesjonalnych instruktorów uczestniczyła 13-ka wspaniałych dzieciaków a efekty ich ciężkiej, prawie 3-miesięcznej pracy można zobaczyć w filmowym podsumowaniu.

Poniżej prezentujemy również pisemne sprawozdanie przygotowane przez nieformalną grupę "Pacynka":

Realizację projektu: ”Od kukiełki po musical” rozpoczęliśmy w sierpniu od warsztatów wokalnych, które prowadziła z naszymi dziećmi Pani Agata. Mimo wakacji z wielką ochotą chodziły do Domu Kultury by uczyć się tam śpiewu. Na każdych zajęciach Pani Agata proponowała wiele zabaw by móc poznać nasze dzieci i ich możliwości wokalne no i okazało się szybko, że są wszechstronnie uzdolnione.

Na kolejne warsztaty przyszedł po raz pierwszy Pan Sławek - operator kamery, który nagrywał film. W ramach projektu w ostatnich dniach wakacji odbyły się warsztaty plastyczne. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie i wykonanie okładki do płyty. Niestety okładki musiały poczekać na swój czas – a dokładnie do dzisiaj. Każde dziecko zrobiło własny projekt i są tak różne i piękne stąd zdecydowano - że nie będzie jak zawsze- czyli, że płyta ma jedna okładkę tylko będzie tak, że jedna płyta będzie miała wiele okładek ! Te zajęcia prowadził Pan Irek i Pani Ola z naszego Ośrodka Kultury.

W pierwszych dniach września odbyły się kolejne warsztaty wokalne, na których powtarzano i utrwalano piosenki poznane w sierpniu. Na tę chwilę dzieci miały już plan w jakich miejscach nagrają teledysk i już prawie zdawały sobie sprawę z tego, że czeka je wielkie wyzwanie filmowe i muzyczne, a jednak mimo „nawału” pracy wciąż znajdują czas na wesołe zabawy muzyczne .

Na koniec września odbyła się wycieczka do Słupska, do teatru Władca Lalek gdzie obejrzały spektakl pt: ”Słupski chłopczyk”. Był to godzinny spektakl połączony z historią regionu. Tam też odbyły się warsztaty teatralne z aktorami tego teatru - Panią Urszulą i Panem Albertem. W czasie warsztatów dzieci grały etiudy teatralne i animowały lalkami. Okazało się również, że zwykły papier to super materiał do zabaw w teatr. Poruszono również temat – jak ważna i potrzebna jest muzyka w spektaklu.

Po zajęciach teatralnych dzieci odwiedziły najbardziej rozśpiewane miejsce w Słupsku. Większość z nich nie była nigdy w takim miejscu – w Papugarni. Bilety do tego egzotycznego i kolorowego zakątka zakupione zostały za pieniążki, które na swoim koncie miały dzieci z teatru „ŁAPY” – była to nagroda, którą dostały rok wcześniej na Jesiennych Spotkaniach Teatralnych w Bydgoszczy. Teraz podzieliły się tą nagroda z młodszymi dziećmi.

W pierwszy weekend października odbyły się ostatnie warsztaty wokalne ale pierwsze spotkanie z muzykiem studyjnym Panem Wojtkiem by wreszcie nagrać piosenki na ścieżkę dźwiękową .

Ten czas to była weekendowa kumulacja wszystkich zajęć. Była Pani Agata, Pan Wojtek i Pan Sławek i jak zawsze Pani Ola. Nagrywanie płyty to wydarzenie, w jakim każde z dzieci uczestniczyło po raz pierwszy w życiu. Bolały brzuchy z przejęcia, opanowywał - co niektórych- paniczny strach. Każdy obgryzł przynajmniej jeden paznokieć z nerwów. Okazało się jednak szybko, że nie taki diabeł straszny. Większość poradziła sobie z tym zadaniem jak najlepiej tylko potrafiła. Nowe działania artystyczne realizowane zgodnie z planem projektu

Od kukiełki po musical” przyniosły NOWE pomysły. Pomysły, które być może będziemy realizować wspólnie z dziećmi po zakończeniu tego projektu. Wnioski stąd nasuwają się same: im więcej dzieci poznają tym bardziej mają ochotę by tworzyć NOWE i poznawać NIE POZNANE.

W jeden z październikowych dni słońce na niebie zaświeciło z wielką mocą! I tego właśnie nam było potrzeba by nagrywać ostanie sceny do teledysku. Pan Sławek - operator kamery - okazał  się niezwykle cierpliwym człowiekiem. Projekt "Od kukiełki po musical" zakończył się właśnie tego dnia . W dniu 30 października odbyła się premiera filmiku, teledysku oraz płyty.

E. Kałaczyńska , K. Haliniak - Grupa nieformalna "Pacynka" / redakcja

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top