Reklama

Godnie uczcili pamięć pomordowanych w Karolewie i ofiar II wojny światowej (FOTO)
Ewa Szydeł

Od wielu już lat w pierwszą niedzielę września w kaplicy na karolewskim cmentarzu mieszkańcy gminy Więcbork, powiatu sępoleńskiego a także rodziny ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego modlą się podczas mszy świętej za wszystkich pomordowanych w okolicznych lasach przez niemieckich nazistów. Dzisiejsze uroczystości na cmentarzu zbiegły się z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Z roku na rok coraz więcej mieszkańców bierze udział w nabożeństwie w intencji spoczywających w Karolewie ofiar niemieckich nazistów. Z roku na rok lokalne władze samorządowe z coraz większą starannością przygotowują tę uroczystość, dzięki której następne pokolenia mają szansę poznać tragiczną historię swojego regionu i pamiętać o tych, którzy ginęli w Karolewie tylko dlatego, że byli Polakami.

W niedzielę 1 września 2019 na cmentarzu przy kaplicy w Karolewie zebrali się mieszkańcy i rodziny pomordowanych w tutejszym obozie koncentracyjnym, Poczty Sztandarowe reprezentujące szkoły i organizacje z terenu gminy Więcbork i powiatu sępoleńskiego. Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski wygłosił okolicznościowe przemówienie, kilka słów do zgromadzonych skierował także obecny na uroczystości poseł na Sejm RP Bartosz Kownacki. Po Apelu Poległych Drugi Batalion Logistyczny Ziemi Żnińskiej w Bydgoszczy oddał salwę honorową. Wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi poległych w Karolewie złożyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, instytucji i organizacji. 

Nabożeństwo w intencji ofiar niemieckiego obozu zagłady odprawili kk. Janusz Dróżkowski, proboszcz wielowickiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła oraz Adam Andrzejczak, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku.

Podczas niedzielnej uroczystości, na cmentarzu odsłonięta została tablica upamiętniająca Zbrodnię w Karolewie. 

Dzięki zabiegom przedstawicieli Gminy Więcbork i ich współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ostatnim czasie to szczególne miejsce, cmentarz w karolewskim lesie i jego otoczenie, kaplica, płyty i krzyże na zbiorowych mogiłach, pamiątkowe tablice zostały gruntownie wyremontowane, odnowione, wymienione na nowe. Nad wejście do kaplicy powróciła inskrypcja - Żyli i żyć będą. W ostatnich dniach na placu przed kaplicą, oprócz tablicy upamiętniającej Zbrodnię w Karolewie, stanął maszt flagowy. Dziś, podczas uroczystości ku czci wszystkich, którzy zginęli bestialsko zamordowani w niemieckim obozie koncentracyjnym i tych, którzy oddali swe życie za Polskę 80 lat temu, w czasie II wojny światowej, na maszcie po raz pierwszy załopotała Biało-Czerwona.

Ewa Szydeł

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top