Półkolonie letnie dla dzieci pod hasłem „Podróżuj z książką po świecie” (FOTO)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku w dniach od 1 do 5 lipca br. zorganizowała półkolonie letnie dla dzieci pod hasłem „Podróżuj z książką po świecie”. Codziennie na najmłodszych czekało mnóstwo pozytywnych wrażeń - bo przecież biblioteka to miejsce przyjazne dla czytelników w każdym wieku.

Każdego dnia miała miejsce „poranna rozgrzewka z książką”. Dzieciom czytano bajki lecz nie tylko… Rysowały swoje ulubione książkowe postacie bądź rozwiązywały krzyżówki, których tematyka była związana z literaturą podróżniczą.  Nie brakowało łamigłówek i zagadek a także gier rozwijających wyobraźnię.

Poniedziałek upłynął pod znakiem zajęć na świeżym powietrzu. Pociechy najpierw udały się na Plażę Miejską. Miały za zadanie dokonać uroczystego otwarcia półki z uwolnionymi książkami. Uczestnicy symbolicznie zapoczątkowali podróż wolnych książek. Dowiedzieli się, że takie publikacje mogą krążyć w rękach czytelników nawet po całym świecie. Na marginesie przypominamy, że Półka Bookcrossing na Plaży Miejskiej jest dostępna przez cały sezon letni. Kolejnym punktem wyprawy była wypożyczalnia sprzętu wodnego gdzie najmłodsi mogli się posilić swoimi kanapkami. Pełni sił udali się na boisko przy plaży. Tam miały miejsce zajęcia ruchowe. Opiekunowie przygotowali tor przeszkód – trzeba się tu było wykazać siłą i zręcznością. Mnóstwo radości dostarczył wszystkim bieg w workach. Po krótkim odpoczynku wznowiono zajęcia. Skakano przez skakankę, grano w „gumę” i tenisa – jednym słowem zabawa był przednia.

Książki to papier, który powinno się szanować gdyż powstaje z drewna. Jak najlepiej to robić, wyjaśniła uczestnikom Grażyna Witczak z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, która w bibliotece gościła we wtorek. To były niezwykle interesujące zajęcia. Słuchacze dowiedzieli się gdzie wymyślono papier oraz jakimi przyrządami kiedyś pisano. Ogromną niespodzianką były warsztaty robienia papieru czerpanego. Powstawał z materiałów recyklingowych z dodatkiem ziół i płatków kwiatów, które nadawały poszczególnym kartkom różne kolory i zapachy. Mali goście biblioteki zrozumieli, że wiele rzeczy można wykorzystać ponownie chroniąc tym samym środowisko naturalne.

W środę urządzono leśne podchody. Uczestnicy musieli odszukać dobrze ukryte koperty. W nich zapisano przeróżne zadania do wykonania. Trzeba było wykazać się nie lada refleksem. Przydała się bardzo znajomość matematyki a nawet wiązania węzłów. Podchody zorganizowała biblioteka więc znalazł się również czas na wspólne czytanie bajek. W plenerze każda historia zapisana w książce brzmi niezwykle realnie. Zabawa zajęła kilka godzin lecz próżno było szukać na dziecięcych twarzach  zmęczenia. Jednym z powodów był znaleziony w ziemi skarb – obietnica zjedzenia pysznych lodów.

Czwartek powitał gości więcborskiej biblioteki słońcem, dlatego zajęcia odbyły się w plenerze. Na wycieczkę oprócz dobrego humoru uczestnicy zabrali książkę pt. „Atlas miast”. Pierwszy przystanek wyznaczono w Lasku Miejskim. Tam czekało na dzieci ważne zadanie. Najpierw Kamila Pankanin sprawdziła jak u najmłodszych ze znajomością miast, krajów i ich położenia na poszczególnych kontynentach. Następnie zgromadzeni poznali wiele ciekawostek dotyczących innych narodowości – bardzo dokładnie opisuje je powyższa publikacja. Zawiera sylwetki słynnych ludzi, znanych budynków i ośrodków kulturalnych. A co najważniejsze przybliża czytelnikom miejsca przyjazne najmłodszym. Powyżej wspomnianym, ważnym zadaniem było rysowanie kredą flag państwowych. Rozpoczęto od najważniejszej  dla Polaków - czyli biało-czerwonej. Kolejnym przystankiem była więcborska wypożyczalnia kajaków – tu mali podróżnicy mogli się posilić. Ostatni punkt wycieczki to teren przy Plaży Miejskiej. Uczestnicy półkolonii grali w piłkę, „gumę”, skakali przez skakankę. Niezwykłą porcję frajdy dostarczyła zabawa w „Babę Jagę”.

Piątkowe zajęcia to przede wszystkim prace manualne. W myśl hasła letnich półkolonii „Podróżuj z książką  po świecie” dzieci poznały kolejne państwa – tym razem niezwykle egzotyczne. Następnie musiały odwzorować ich flagi na papierze. Do tego celu otrzymały kredki, plastelinę, pisaki, krepę i kolorowy papier. Wszystkie elementy musiały się zgadzać z oryginałem a nie było to wcale łatwe. Wspólne zdjęcie na tle wykonanych prac pozostanie pamiątką  tegorocznych zajęć. To również niezaprzeczalny dowód, że dzięki wiedzy zawartej w książkach - nie wychodząc z domu - możemy zwiedzić cały świat.

Niezwykła trwająca 5 dni  przygoda, stała się udziałem dzieci uczestniczących w letnich półkoloniach. Odbyły się one w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku. Na następne zapraszamy już za rok.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top