Reklama

Sobótkowe świętowanie w Runowie (FOTO)
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

Kolorowo, kwieciście i na ludowo obchodzono w Runowie Krajeńskim sobótkę. Mieszkanki Runowa krzątały się między gośćmi odświętnie ubrane w regionalne stroje, na głowach miały kwietne wianki, z głośników sączyły się melodie na swojską nutę, a i na żywo kapela skocznie przygrywała. Na to radosne sobótkowe świętowanie Stowarzyszenie KGW Runowo zaprosiło mieszkańców całej Gminy Więcbork. Ci, którzy z zaproszenia skorzystali z pewnością na długo zapamiętają to wyjątkowe wydarzenie, ci zaś, których zabrakło tego dnia w Runowie mają czego żałować...

Na imprezę, zorganizowaną wspólnie przez Stowarzyszenie KGW Runowo, MGOK w Więcborku, Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Runowo Krajeńskie oraz Gminę Więcbork, przybyli mieszkańcy Runowa i innych gminnych miejscowości. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, instytucji i organizacji. Na runowskim sobótkowaniu obecni byli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku Anna Łańska, Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski, wiceburmistrz Jacek Masztakowski, sołtys Runowa Jan Antczak, Agnieszka Lach z ODR w Minikowie, Zygmunt Głąb przewodniczący Gminnego Związku Kółek Rolniczych, Jan Knitter oraz Grzegorz Wierny z Nadleśnictwa Runowo.

Delegacje z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Więcbork przybyły na zorganizowaną w Runowie imprezę z misternie przygotowanymi wiankami, które nocą miały być puszczone na wodę. Co jeden, to piękniejszy. Każdy kolorowy, z rozmaitym zielem i kwieciem, pachnący polską łąką i wiejskim ogrodem. Każdy z tych wianków stanął do konkursu o tytuł najpiękniejszego. Jurorzy mieli nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Ostatecznie, nagrody za sobótkowy wianek ufundowane przez organizatorów, z rąk burmistrza odebrały panie z KGW w Jastrzębcu, KGW Pęperzyn i KGW Zabartowo.

W czasie sobótkowego świętowania w Runowie każdy z obecnych mógł skorzystać z pomocy instruktorek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Brygidy Fertykowskiej i Renaty Bloch a także artystki ludowej - pani Bożeny Kupper-Krzyżanowskiej z Kartuz i własnoręcznie wykonać tradycyjny świętojański wianek. Warsztaty wyplatania cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie tych najmłodszych. Te wyplecione na miejscu wianki wnikliwym okiem oceniło jury. Nikola, Alicja oraz bliźniaczki Agatka i Anusia uroczo prezentowały kwietne ozdoby na swoich główkach i zdaniem jurorów, to one zasłużyły na nagrody.

Na świętojańskiej biesiadzie w Runowie, jak to na biesiadach bywa, częstowano domową grochówką, chlebem ze smalcem i małosolnym ogórkiem, grillowanymi kiełbasami i karkówką, a do kawy były popisowe wypieki pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Swojskim klimatom najlepiej pasuje swojskie jadło. No i muzyczka...

... A ta była taka nasza, polska. Kapela ludowa przygrywała, młodzi, piękni, uśmiechnięci Kujawiacy tańcowali. Zbójnickiego, chodzonego, mazurka, kujawiaka... Kolorowe spódnice panien wirowały, chłopcy czapki w górę wyrzucali. A gdy słońce już do snu się pokładało, młodzi tancerze poprowadzili ze śpiewem na ustach, korowód biesiadników nad wodę, by wszystkie panny, świętojańskim obrzędem, swoje wianki puściły.

"W noc puszystą, granatową
ściga się nietoperz z sową.
Kwiat paproci kwitnie w lesie,
rzeka sto światełek niesie.
Stokrotkowe i chabrowe
płyną wianki sobótkowe..."

Takie było to sobótkowe świętowanie w Runowie Krajeńskim z Kapelą i Zespołem Pieśni i Tańca Kujawy pod kierunkiem Macieja Mielczarskiego.

Wiele osób przychyliło swego serca, by tak wybornie wszyscy mogli się bawić, jadłem i muzyką raczyć, wianki wyplatać i tańcować do białego rana. Tymi dobrodziejami byli: pp. Mieszczak - Bemix, pp. Nowowiejscy - SBN, Mrówka, BS Więcbork, Nadleśnictwo Runowo. O bezpieczny przemarsz uczestników korowodu zadbali niezawodni jak zawsze strażacy z OSP w Runowie Krajeńskim.

Organizacją Nocy Sobótkowej zajęły się: Stowarzyszenie KGW Runowo, Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Runowo Krajeńskie, Gmina Więcbork, MGOK Więcbork. Pomogły także panie z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich:

KGW Borzyszkowo
KGW Lubcza
KGW Suchorączek
KGW Pęperzyn
KGW Jastrzębiec
KGW Jeleń
KGW Śmiłowo
KGW Dalkowo
KGW Sypniewo
KGW Zakrzewska Osada
KGW Dorotowo
KGW Zakrzewek
KGW Zabartowo

Impreza dofinasowana była ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etno Polska 2019 i środków Gminy Więcbork w ramach otwartych konkursów ofert.

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top