Reklama

Reklama

Spotkanie z Jackiem Getnerem (FOTO)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

We wtorek, 21 maja br., w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z Jackiem Getnerem.

Pan Jacek to osoba o wielu talentach. Jego doświadczenie obejmuje szerokie spectrum  dziedzin. Oprócz literatury jest to także film oraz reklama. Już w latach 90-tych pracował jako copywriter. Na długie lata związał się z polskim przemysłem filmowym. Stworzył scenariusz do sitcomu pt. „Daleko od noszy” oraz serialu „Ale się kręci”. Swoich zdolności użyczył również twórcom formatu docucrime „Malanowski i Partnerzy”. Od wielu lat pisze dialogi do serialu „Klan”. Zmierzył się także z nowoczesną i niezwykle  popularną formą rozrywki jaką jest gra komputerowa. Dialogi występujące w „Wiedzminie 2” są jego dziełem. Pisarz działa także na polu teatralnym. Napisał kilka sztuk, które wystawiano na niejednej scenie. To autor szeregu książek - komedii kryminalnych, opowiadających o przygodach genialnego detektywa. Jego praca znalazła uznanie wśród odbiorców czego dowodem jest wiele nagród. Został m.in. laureatem konkursu Pilcha i Polityki na opowiadanie. Otrzymał także  wyróżnienie w Konkursie Krótkich Form Dramaturgicznych organizowanym przez Wrocławski Teatr Dramaturgiczny.

Pan Getner jest osobą kontaktową. Prawie natychmiast nawiązał przyjazną relację z obecnymi. Wprowadzeniem do całości był fragment książki pt. „Podejrzany na wieki wieków” – przeczytany przez bohatera spotkania.

Warszawski pisarz rozpoczął swoją przygodę z literaturą od krótkich opowiadań. Nie pisał obszernie bo lubił dialogi ale cała reszta była według niego zbędna. Owe teksty drukowało wiele pism kobiecych. Powstało ich około 500. Potem przyszedł czas na książki. Równocześnie rozwijał się w innych dziedzinach - spod jego pióra wychodziły sztuki teatralne. „Klinika dobrej śmierci”, traktująca o eutanazji gościła na deskach scenicznych ponad 100 razy. Obecnie scenarzysta odchodzi od współpracy z teatrem. 

Twórca opowiedział również o pracy nad grą „Wiedzmin 2”, do której tworzył dialogi, stwierdził, że przypomina to rozwiązywanie krzyżówek. Każdy kto lubi tego typu rozrywkę ma duże szanse na powodzenie w takim projekcie. Okazało się, iż Jacek Getner to wytrawny szaradzista.

Wtorkowe spotkanie to również wiele pytań do autora. Zgromadzeni pragnęli się dowiedzieć na czym polega praca copywritera. Pan Getner powiedział, że przygodę z tą profesją rozpoczął w latach 90-tych. Prace zaproponował mu kolega. Pierwszy utwór dotyczył znanej marki soków naturalnych. Potem poszło już z przysłowiowej „górki”. Gość więcborskiej książnicy wskazał na fakt: „reklama nie znosi przegadywania”. Tekst musi być oszczędny ale treściwy. Dlatego też sceny w książkach - pióra warszawskiego pisarza- nie są za długie aby nie męczyć czytelnika i zarazem przekazać jak najwięcej treści.

Obecni w bibliotece pytali również o czytelników do jakich autor kieruje swoje książki. Odpowiedział, że są przeznaczone dla osób „od 13 do 113 lat”. Śledztwa tam przedstawione są komicznie, potraktowane z przymrużeniem oka. Przygody tytułowego detektywa to rozwiązywanie zagadek kryminalnych związanych także ze śmiercią – lecz drastycznych scen nie można tam znaleźć. Scenarzysta sam jest osobą wesołą, pełną humoru i takie są jego dzieła. W książkach: „Pan Przypadek i celebryci”, „Pan Przypadek i mediaktorzy”, „Pan Przypadek i kryminaliści” wyśmiewa przywary różnych grup społecznych.

Spotkanie było niezwykle interesujące. Tego wieczoru podejmowano jeszcze wiele wątków związanych z radiem, telewizją oraz prasą. Pan Jacek Getner okazał się nie tylko ekspertem w tym co robi ale także wspaniałym gawędziarzem. Na zakończenie otrzymał okolicznościowe upominki od Przewodniczącej Rady Miejskiej w Więcborku Pani Anny Łańskiej oraz od Dyrektora Biblioteki Pani Ludmiły Piekałkiewicz-Geruzel. Zaś obecni tego dnia słuchacze mogli zakupić książki autora i otrzymać jego autograf. 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top