Reklama

Obchody Dni Więcborka 2016 uważam za otwarte… (FOTO)
MGOK Więcbork

W niedzielę na Targowisku Miejskim w Więcborku odbył się IV Jarmark Krajeński oraz Biesiada Śląska z Mariuszem Kalagą, która otworzyła obchody dni miasta.

W tym roku Jarmark Krajeński przyciągnął rekordową liczbę wystawców, a było ich prawie czterdziestu. IV Jarmark Krajeński oraz Konkurs na Krajeńskie Rękodzieło i Potrawę Regionalną otworzył Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski wraz z Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku Joanną Soja-Tońska.

Zaraz po uroczystym otwarciu komisja konkursowa przystąpiła do oceny prac konkursowych. Jury w składzie: Alicja Wenda - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy, Pan Andrzeja z Bydgoszczy - turysta od 30 lat odwiedzającego Więcbork, Waldemar Kuszewski – Burmistrz Więcborka, Brygida Fertykowska - instruktor plastyki w MGOK w Więcborku i Joanna Soja-Tońska - Dyrektor MGOK w Więcborku, oceniało przepyszne dania: czernina z kluskami, szare kluchy ze spyrkami z kapustą, gołąbki z pieczywem i kompotem, rogaliki drożdżowe oraz miód pszczeli. Po burzliwych naradach w kategorii Potrawa Regionalna zwyciężyło Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet w Izdebkach, która otrzymała nagrodę pieniężną ufundowaną przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku.

W kategorii na Krajeńskie Rękodzieło do konkursu zgłoszono: zestaw stolik i krzesła wykonane w stylu decoupage, pudełeczko na herbatę z haftem krajeńskim, figurkę ceramiczną, dwa obrazy wykonane haftem krzyżykowym, chustę krajeńską, lalki w strojach krajeńskich, pacynki w strojach krajeńskich, rzeźbioną kapliczkę oraz malarstwo na szkle, bombka choinkowa, haft krajeński, rzeźba para krajeńska. W tej kategorii Grand Prix i nagrodę pieniężną otrzymała Teresa Kuczerepa z chustą krajeńską.

Jak co roku przyznano również nagrodę publiczności, która przypadła Kołu Pszczelarzy w Więcborku, którzy ilością zdobytych głosów konkurencje zostawili daleko w tyle. Wśród głosujących rozlosowano nagrodę, która przypadła Leonowi Najdowskiemu.

Ponadto na IV Jarmarku Krajeńskim w tym roku można było zakupić tkaniny użytkowe, makramę, wyroby szydełkowe na drutach, haft krzyżykowy, miód oraz wyroby z wosku pszczelego. Gościliśmy wystawców z kilku ościennych powiatów, którzy pokazali przepiękne ręcznie robione biżuterie, ozdoby do domu, anioły ceramiczne wypalane w piecach, rzeźby, przepiękne obrazy malowane na szkle, wiklina papierowa. Gospodarze również wystawili prężny skład lokalnych rękodzielników i z dumą reprezentowali Gminę Więcbork. Lokalni wystawcy zaprezentowali haft krzyżykowy, frywolitkę, haft krajeński, dekoracje wykonane w drewnie, miód. Można by było wymieniać bez końca, jedno jest pewne, każdy znalazł coś dla siebie.

Natomiast dla łasuchów koła gospodyń wiejskich przygotowały niesamowitą ucztę. KGW Suchorączek częstowało gołąbkami z pieczywem i kompotem z rabarbaru. Na stoisku pań z Izdebek i Wiktorówka można było najeść się przepysznych ciast oraz zasmakować w daniach głównych czyli czerniny i szarych klusek. Dla miłośników serów korycińskich i góralskich też się coś znalazło.

Każdy z wystawców otrzymał podziękowanie za udział oraz otrzymał upominki, które będą mu przypominały o Więcborku jeszcze przez wiele miesięcy, a może i lat. Mamy nadzieję, że w jeszcze większym gronie miłośników kultury krajeńskiej zobaczymy się za rok.

Na zakończenie pierwszego dnia obchodów Dni Więcborka wystąpiła gwiazda muzyki śląskiej Mariusz Kalaga wraz z zespołem. Artysta porwał wszystkich z miejsc do wspólnej zabawy. Widownie bawił nie tylko skoczną muzyką, ale i zabawnymi anegdotami. Po koncercie oczywiście utworzyła się ogromna kolejka chętnych do wspólnego zdjęcia. Mariusz Kalaga chętnie pozował do zdjęć i jeszcze długo po koncercie rozmawiał ze swoimi najwierniejszymi fanami.

MGOK Więcbork

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top