Reklama

Reklama

Wieloletnia praca na jednej wystawie
nadesłane

Do końca listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej można zwiedzać wystawę rękodzieła "A mnie jest szkoda lata", którą otwarto 16 listopada.

Ekspozycji towarzyszy niecodzienna oprawa. Jej autorami są uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. To kwiaty wykonane z kolorowego papieru. Użyte kolory harmonijnie komponują się z eksponatami, a także zgodnie z tytułem wystawy, przypominają oglądającym o lecie.

Obecni w bibliotece na otwarciu mogli obejrzeć frywolitki Aleksandry Banach. To rodzaj koronki artystycznej zrobionej z cienkich nici za pomocą czółenek lub igły i szydełka. Pomysły artystka czerpie z literatury lub wciela w życie własne projekty. Frywolitki przez nią wykonywane są bardzo kosztowne, bowiem pani Aleksandra używa złotych i srebrnych nici.

Józef Walczak zaprezentował swoje rzeźby oraz obrazy. Jego ulubionym materiałem jest lipa. Materiał przed obróbką musi być zupełnie suchy, bowiem w innym przypadku mogą na nim powstać bruzdy i pęknięcia. Tematyka prac pana Józefa to przede wszystkim motywy sakralne w tym figurki aniołów, Chrystus Frasobliwy, płaskorzeźby, a także szopki świąteczne, które znane są w całym kraju.

Teresa Kuczerepa jest autorką różnego rodzaju chust zdobionych haftem krajeńskim, obrusów, a nawet sztandarów. Wykonanie jednej pracy może trwać nawet 3 miesiące. W swojej pracy stosuje haft makowski biały oraz hafty cieniowane.

Irena Cichończyk zajmuje się koronką wykonywaną na drutach. Jej pracy sprzyja okres zimowy. Wówczas to powstaje najwięcej dzieł. Praca nad jednym obiektem trwa około miesiąca przez kilka godzin dziennie. Jest ona niełatwa - oczka muszą być równe, a wszystkie tworzą wyszukany wzór. Jako materiał pani Irena wykorzystuje nici bawełniane i syntetyczne.

Po części oficjalnej wymieniano cenne doświadczenia, a także wspominano wieloletnią już przecież działalność poszczególnych artystów. Goście zwiedzający wystawę zainteresowali się kronikami prowadzonymi przez poszczególnych rękodzielników. Wszystkie strony wypełnione są zdjęciami, pamiątkowymi folderami, a przede wszystkim, co najcenniejsze dla artystów, wpisami ludzi oglądających rękodzieło.

sl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top