Reklama

Tydzień z kinem wolność
CKiS Sępólno

Centrum Kultury i Sztuki wspólnie z Fundacją Kino Polska zaprasza na FESTIWAL FILMÓW, KTÓRE PROWADZIŁY DO WOLNOŚCI. Obok pobudzenie do dialogu na temat sztuki społecznie zaangażowanej, nadrzędnym celem projektu jest promowanie polskich tradycji demokratycznych i wzorców obywatelskich oraz pobudzanie do refleksji i dialogu na temat wpływu sztuki na historię.

Dzięki współpracy z organizacjami i instytucjami projekt ma charakter międzynarodowy. W Sępólnie będzie mu towarzyszyła kampania społeczna "25 lat wolnych wyborów w Polsce". Filmy prezentowane w ramach projektu "Kino Wolność" są emocjonalnym, artystycznym wyrazem walki twórców o wolność, interpretacją rozumienia wolności, a zarazem próbą moderowania rzeczywistości sprzed 25 lat. Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na seanse!

 

3 czerwca 2014 r. godz. 18.00

"Człowiek z żelaza", reż. Andrzej Wajda, rok prod. 1981 (2 godz. 27 minut)

Obraz będący kontynuacją losów bohatera filmu "Człowiek z marmuru", przedstawiający doniosłe wydarzenie historyczne i rodzącą się wolność społeczeństwa w ocenzurowanym świecie PRL-u. Film jest świadectwem i lekcją najnowszej historii Polski - od tragicznych wydarzeń grudnia ’70, poprzez klęskę w 1976 roku, do stworzenia "Solidarności". Obraz został zrealizowany także przy użyciu autentycznych materiałów dokumentalnych, udostępnionych przez stoczniowców oraz dokumentów Polskiej Kroniki Filmowej i telewizji RFN.

"Szczurołap", reż. Andrzej Czarnecki, rok.prod.1986 (20 minut)

Film dokumentalny o człowieku zajmującym się tępieniem szczurów. W kolejnych scenach bohater ujawnia tajniki starannych przygotowań do walki z inteligentnym przeciwnikiem. Film jest obrazem wieloznacznym, w symboliczny sposób nawiązującym do relacji obywatel - władza.

 

4 czerwca 2014 r. godz. 18.00

"Matka Królów", reż. Janusz Zaorski, rok prod. 1982 (2 godz. 7 minut)

Film ukazujący losy Łucji Król, ubogiej wdowy z warszawskiej sutereny, i jej czterech synów. Wydarzenia zostały wplecione w obraz przemian politycznych Polski od wczesnych lat 30. po październik ’56. Rodzina na zasadzie pars pro toto staje się metaforą społeczeństwa i jego postaw - powojenne losy synów Łucji ukazują cztery warianty biografii pokolenia podyktowanych konformizmem, frustracją, skrajną ideowością i totalnym cynizmem. Obsypany nagrodami legendarny "półkownik", jeden z najwybitniejszych polskich filmów. Znakomite czarno-białe zdjęcia Edwarda Kłosińskiego i Witolda Adamka, sugestywna muzyka Przemysława Gintrowskiego i wielkie aktorstwo, na czele z Magdą Teresą Wójcik, która stereotypowi Matki Polki dała prawdziwie ludzką twarz.

"Usłyszcie mój krzyk", reż. Maciej Drygas, rok prod. 1991 (46 minut)

Krótki film dokumentalny przybliżający postać Ryszarda Siwca, który w 1968 roku dokonał aktu samospalenia, czego świadkami byli przedstawiciele dyplomacji i szefowie partii oraz wielotysięczna publiczność. Film ukazuje ostateczny gest sprzeciwu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i - w szerszym kontekście - wobec autorytarnej władzy. W filmie zostały wykorzystane fragmenty oryginalnego nagrania zarejestrowanego przez bohatera na dwa dni przed wydarzeniem na stadionie. 

 

5 czerwca 2014 r. godz. 18.00

"Przesłuchanie", reż. Ryszard Bugajski, rok prod. 1982 (1 godz. 51 minut)

"Przesłuchanie" to, jak stwierdził reżyser Ryszard Bugajski, wstrząsający "manifest człowieka, który chce być wolny bez względu na cenę, jaką musi zapłacić". Film zrealizowany w przeddzień stanu wojennego, został objęty zakazem rozpowszechniania i premiery doczekał się dopiero w roku 1989. Obraz zainspirowany tzw. procesami odpryskowymi lat 50. stał się ostrym rozrachunkiem ze stalinizmem i demaskacją aparatu terroru.

"Z punktu widzenia nocnego portiera", reż. Krzysztof Kieślowski, rok prod. 1977 (17 minut)

Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Film opowiadający o codziennym życiu i pracy nocnego portiera, którego głównym pragnieniem jest zaprowadzenie na świecie całkowitego porządku. Kieślowski nagrał monolog wartownika na taśmie magnetofonowej, by poszukać w jego wypowiedziach inspiracji do zaaranżowania konkretnych scen. Podczas realizacji posługiwał się obserwacją, inscenizacją i prowokacją.

Cena biletu: 5 zł (obejmuje dwa filmy).

Rezerwacja i szczegóły w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim tel. 523880160.

CKiS Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top