Reklama

Geneza i znaczenie chrztu Polski (FOTO)
Biblioteka Sępólno

"Gdzie chrzest, tam nadzieja 966-2016" - tak brzmiało motto, zakończonego 13 listopada, XVIII Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który współorganizowała nasza biblioteka. Po wernisażu wystawy pt. "Okna", w środę 9 listopada, miał miejsce wykład "Geneza i znaczenie chrztu Polski", którego prelegentem był prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski.

Profesor Rozynkowski jest mediewistą z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także diakonem stałym diecezji toruńskiej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na czasach średniowiecza, w tym na dziejach państwa zakonu krzyżackiego, kulcie świętych, a także na historii regionalnej i represjach wobec Kościoła w Polsce po II wojnie światowej. Jest autorem przeszło 300 publikacji, w tym kilkunastu książek.

Wykład był interesującym studium dotyczącym chrztu Mieszka I i towarzyszącym temu okolicznościom. Prowadzący podzielił się ze słuchaczami wiedzą na temat faktów, które udało się potwierdzić, rozmaitymi hipotezami naukowymi i legendami krążącymi w świadomości Polaków. Dla przykładu, można podkreślić, że nadal nie wiemy, gdzie na pewno odbył się chrzest, w jakiej formie i kto go przeprowadził, a także jakie imię chrzestne przyjął polski książę. Niepewne są też motywy przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez Mieszka.

Odnosząc się do obchodów millenium Państwa Polskiego w roku 1966, prof. Rozynkowski zwrócił uwagę, że wtedy mieliśmy podział na uroczystości państwowe i kościelne, co prowadziło do napięć i nadużyć ze strony dygnitarzy PRL. Przed półwieczem, ówczesne władze robiły wszystko, by przeszkodzić Kościołowi w świętowaniu 1000-lecia, np. przymusowo zatrzymywały dzieci i młodzież w szkołach, jeżeli w tym samym czasie odbywały się uroczystości kościelne. Dzisiaj, w 1050 rocznicę chrztu, możemy cieszyć się z rocznicy wspólnie.

Biblioteka Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top