Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz KANAŁ 10

Dziewczynka choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Lek, który może uratować jej życie i zdrowie kosztuje 10 mln zł. Trwa walka z czasem, by zebrać potrzebne pieniądze. W sierpniu będą zbierane podczas akcji „Pieszo po zdrowie”. Tata Zosi, wraz z pomysłodawcą akcji, przejdzie od Zakopanego aż po Hel.

Patrząc na 14 miesięczną Zosię nie sposób się nie uśmiechnąć. Pogodna, mądra, waleczna. Oczko w głowie całej rodziny. O tej diagnozie rodzice dowiedzieli się w kwietniu. SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.

"Ćwiczymy codziennie, rehabilitujemy się trzy razy dziennie, by utrzymać Zosię w dobrej formie. Walczymy" - opowiada Magdalena Szcześniewska, mama Zosi.

SMA jest nieuleczalna. Dziewczynka przyjmuje refundowane leki, które hamują postęp choroby. Ale największe szanse na zdrowie daje nierefundowana terapia genowa. Jej koszt to 10 milionów złotych - najdroższy lek świata, a tu liczy się czas.

"Są dwa wyznaczniki przyjęcia terapii, osiągnięcie dwóch lat oraz waga 13 kg - takie są wyznaczniki w Polsce. Chcielibyśmy teraz zaraz, ale nie mamy takiej mocy, takich pieniędzy. Liczymy na pomoc wszystkich dobrych dusz" - mówi mama Zosi.

Rodzice pieniądze zbierają na specjalnym portalu. Pojawiają się na okolicznych festynach, organizują własne akcje charytatywne. Chcą, aby o Zosi usłyszała cała Polska dlatego organizują wyjątkowy spacer. Tata Zosi, wraz z pomysłodawcą akcji Karolem Zdrojewskim, przejdą trasę od Zakopanego aż po Hel. Start akcji „Pieszo po zdrowie” już 19 sierpnia.

"Żeby trafić do ludzi, do większej grupy ludzi, to jakaś grubsza akcja musi się wydarzyć, nie schodzimy dopóki nie zamkniemy zbiórki" - podkreśla Tomasz Szcześniewski, tata Zosi.

Spacer przez Polskę jest dla Zosi. To 50 dni w drodze, do pokonania dziesiątki kilometrów. Cel jest jeden: uzbierać 10 mln zł na walkę o Zosi o zdrowie.

Każdy kto chce wesprzeć Zosię, może to zrobić przez portal siepomaga.pl 

Link do zbiórki:  https://www.siepomaga.pl/dla-Zosi

Katarzyna Ormanowska - Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top