Jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego [FOTO]
GDDKiA Bydgoszcz

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej nr 25. Tym samym otwiera się droga do realizacji obwodnicy, która przejmie ruch tranzytowy z miejscowości.

RDOŚ wydał decyzję dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego poprowadzonej według wariantu preferowanego, oznaczonego jako W1CAv2. Przyszła obwodnica, o długości 6,4 km, bierze swój początek w śladzie istniejącej DK25 i biegnie po wschodniej stronie miasta, włączając się ponownie do istniejącego przebiegu DK25 na południowym krańcu miasta.

Na początkowym odcinku obwodnica przejdzie mostem na ciekiem wodnym, a linię kolejową Chojnice - Nakło nad Notecią przetnie pod wiaduktem kolejowym. Dalej trasa będzie prowadzić równolegle do linii kolejowej. Na przecięciu z drogą wojewódzką 241 planowana jest budowa skrzyżowania, a w miejscu przecięcia doliny rzeki Sępolenka mostu o konstrukcji gruntowo-powłokowej. Na włączeniu do obecnego przebiegu DK25 powstanie rondo.

"Długo wyczekiwana decyzja środowiskowa dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego została w dniu dzisiejszym wydana. W IV kwartale przyszłego roku planujemy ogłosić przetarg w formule „Projektuj i buduj”, dzięki czemu możliwa będzie realizacja największego zadania na drodze krajowej nr 25 w naszym województwie. W międzyczasie musimy ogłosić postępowanie i wykonać badania wraz z dokumentacją geologiczną, niezbędną do ujęcia w przetargu PiB" - powiedział dyrektor GDDKiA Oddział Bydgoszcz Sebastian Borowiak.

Inwestycja zostanie zrealizowana ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony przyrody, zasobów naturalnych, zabytków i ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich. Zgodnie z DŚU w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania inwestycji na klimat akustyczny będzie wykonany ekran akustyczny o łącznej powierzchni 166 m2. Ponadto, aby zapewnić właściwe warunki migracji zwierząt zostaną wybudowane przejścia dla płazów i zwierząt małych, oraz dla zwierząt średnich i dużych. W ramach inwestycji wykonane zostaną również nasadzenia zieleni, a w rejonie przedsięwzięcia zostaną umieszczone skrzynki lęgowe dla ptaków.

Wraz z obwodnicą Kamienia Krajeńskiego o długości 2,3 km, dla której burmistrz Kamienia Krajeńskiego wydał decyzję środowiskową 20 kwietnia 2021 r., obwodnica Sępólna Krajeńskiego zmieni układ drogowy na DK25 ułatwiając przejazd z kujawsko-pomorskiego do woj. pomorskiego. Budowa wyprowadzi ruch tranzytowych z obu miejscowości co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Parametry techniczne projektowanej drogi

- klasa techniczna drogi - GP (droga główna ruchu przyspieszonego)
- prędkość projektowa - 70 km/h
- obciążenie nawierzchni - 11,5 t/oś
- przekrój poprzeczny 2 x 1
- szerokość pasa ruchu - 3,50 m
- szerokość pobocza gruntowego - 2,0 m,

Planowane lata realizacji zadania to lata 2024-27

2024d1f4-d97b-4769-9a9a-1dc05bce74a5.png

 

 

 

 

red

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top