Osiem nowel na ósme czytanie - relacja z Narodowego Czytania w Sępólnie Krajeńskim (FOTO)
Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

W sobotę, 7 września br. odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania. Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii.

 „ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swojej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Biblioteka w Sępólnie w tym roku zaprosiła na maraton czytania, który jest znakomitą formą promocji czytelnictwa. Jak wiemy czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację i pamięć, czyni nas świetnymi rozmówcami. Przez cały piątek biblioteka rozbrzmiewała fragmentami zaproponowanych nowel. Było międzypokoleniowo, kameralnie. Każda z zaproszonych osób kierowała do słuchaczy jakieś przesłanie bądź opowiadała własne doświadczenia związane z czytaniem książek. Fragment każdej noweli przybliżyli nam zaproszeni goście, wśród których byli:

  • Pani Józia Szmytkowska - słuchaczka UTW, członkini chóru przy UTW, E. Orzeszkowa "Dobra pani"
  • Pani Maria Kryger - emerytowana nauczycielka, założycielka teatru "Bakro" działającego przy Polskim Związku Emerytów i Rencistów w Sępólnie, H. Sienkiewicz "Janko Muzykant"
  • Pan Marek Tymecki - Dyrektor Zakładu Obsługi i Oświaty Samorządowej w Sępólnie, S. Żeromski "Rozdzióbią nas kruki, wrony.."
  • Pani Grażyna Mażejko - członek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece, W. Reymont "Orka"
  • Pan Robert Czerechowski - pracownik CSiR w Sępólnie, lider sępoleńskiej "Szlachetnej Paczki", H. Sienkiewicz "Sachem"
  • Pan Kacper Gładych - założyciel teatru 'Czas Wyobraźni", B. Schulz "Mój ojciec wstępuje do strażaków"
  • Julia Rogowska - uczennica sępoleńskiego liceum, B. Prus "Katarynka"
  • Monika Zakrzewska - studentka, M. Konopnicka "Dym"

Następnie dalsza część tekstu „wędrowała” wśród zgromadzonych w czytelni osób i każdy miał możliwość przeczytania fragmentu.

Spotkanie było okazją do zdobycia pamiątkowej pieczęci na swoim egzemplarzu, w zeszycie, kalendarzu. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w akcji "Narodowe Czytanie", a czytającym za zaangażowanie. Do zobaczenia za rok!

Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top