[AKTUALIZACJA] Diecezjalne dochodzenie wstępne w sprawie byłego wikariusza sępoleńskiej parafii. Delegat Biskupa wydaje oświadczenie (FOTO/WIDEO)
Ks. Mateusz Nowak - Delegat Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Bydgoskiej

[AKTUALIZACJA - 30.04.2019]  Jak się dowiedziała nasza redakcja, Delegat Biskupa ks. Mateusz Nowak poprosił ks. prałata Henryka Lesnera - proboszcza sępoleńskiej parafii, o indywidualne poinformowanie wszystkich zainteresowanych, szczególnie rodziców ministrantów i lektorów, o proponowanym im ogólnym spotkaniu z przedstawicielem Biskupa Bydgoskiego, które miałoby się odbyć w piątek 10 maja 2019 r. o godz. 20.00 w budynku parafialnym. 

Były już wikariusz parafii pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim został pod koniec marca 2019 roku odsunięty od wszelkiej pracy duszpasterskiej. Przyczyną odwołania księdza wikariusza z sępoleńskiej parafii miały być niestosowne wiadomości tekstowe, które kapłan miał rzekomo wysyłać do małoletnich poniżej 18 roku życiu.

W tej sprawie, oprócz śledztwa sępoleńskich policjantów prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tucholi, równolegle toczy się diecezjalne dochodzenie wstępne, które zostało wszczęte z obowiązującą procedurą kanoniczną i wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu Diecezji Bydgoskiej dochodzenie wstępne prowadzi Delegat Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Mateusz Nowak. W sobotę, 27 kwietnia br., podczas sobotniej Eucharystii oraz na każdej, niedzielnej Mszy Św. w ramach ogłoszeń duszpasterskich zostało odczytane oświadczenie Delegata Biskupa, które w całości publikujemy poniżej:

Oświadczenie Delegata Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Bydgoskiej

Czcigodni Parafianie parafii pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim

Pod koniec marca 2019 r., decyzją ks. Biskupa Jana Tyrawy, z Waszej parafii został odwołany ks. Marcin Kardzis. Chciałbym poinformować, że przyczyną takiego kroku były niestosowne wiadomości tekstowe, które kapłan wysyłał do małoletnich poniżej 18 roku życia. Na dzień dzisiejszy nie posiadam wiedzy, aby niewłaściwa postawa ks. Marcina wykraczała poza wspomniane wcześniej wiadomości.  

W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującą procedurą kanoniczną, w tym „Wytycznymi” Konferencji Episkopatu Polski, wszczęte zostało dochodzenie wstępne, które prowadzę jako Delegat Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży, a które ma na celu wyjaśnienie całej sprawy. Ks. Marcin Kardzis został odsunięty od wszelkiej pracy duszpasterskiej i obecnie nie sprawuje sakramentów, przebywając w wyznaczonym miejscu.

W imieniu ks. Biskupa chciałbym wyrazić żal za zaistniałą sytuację i przeprosić wszystkich, których postępowanie ks. Marcina skrzywdziło. Rodzicom młodzieży, z którą ks. Marcin utrzymywał kontakty przekraczające „granice duszpasterskie”, przedstawiam propozycję spotkania, indywidualnego lub też odbytego w szerszym gronie. Bliższych informacji udzieli w osobistej rozmowie ks. Proboszcz.      

            Ks. Mateusz Nowak - Delegat Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Bydgoskiej

 

Kuria żałuje i przeprasza. Za zachowanie wikarego - Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz, 29.04.2019 r.

red

Komentarze

0 #5 a 2019-05-07 11:52
Gdzie teraz jesteście obrońcy tego zboczeńca? Wcześniej już zawiązał się funclub tego świętego człowieka. Dlaczego milczycie?
0 #4 maturzysta 2019-05-02 15:27
"Bliższych informacji" takie sformowanie to chyba błąd. Jak informację mogą być bliższe?
+1 #3 aax 2019-04-30 18:43
gdzie zaproszenie dla rodziców ministrantów i lektorów poniżej 18 roku życia? też powinni uczestniczyć w spotkaniu.
-8 #2 Olaf 2019-04-30 10:14
Ale ludzie. Który chłopiec nie ssał w dzieciństwie pałki? Przypomnijcie sobie co sami wyprawialiście a nie czepiacie się dzieci.
+5 #1 Jan Zakrzyński 2019-04-29 17:22
Tylko żeby się nie okazało, że zaczną się zgłaszać nawet tacy rodzice, którzy nie mają dzieci hehe.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top