Dzieci ze Zboża wzięły udział w szkolnym projekcie pn."Polska wczoraj i dziś" (FOTO)
Szkoła Podstawowa w Zbożu

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przed Polskę niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej w Zbożu wzięli udział w szkolnym projekcie ,,Polska wczoraj i dziś”, który realizowali we wrześniu i październiku. Finał projektu nastąpił w listopadzie.

We wrześniu podczas zajęć dydaktycznych i godzin wychowawczych pod hasłem ,,Z rodziną przez Polskę” uczniowie wspominali wakacyjne wędrówki po ojczyźnie, tworzyli wystawy pamiątek, plakaty, gazetki. W październiku wraz z całymi rodzinami wszyscy chętnie przystąpili do konkursu ,,Piękna nasza Polska cała – zabytki’’. Na szkolnym korytarzu pojawiły się ciekawe i oryginalne prace prezentujące zabytki, zarówno te z najbliższej okolicy, jak i te dobrze wszystkim znane. W tym samym miesiącu każda klasa zapoznawała się bliżej z biografią i twórczością wybranej postaci wielkiego Polaka, wielkiej Polki. Podczas plastyki, informatyki, języka polskiego, zajęć zintegrowanych, muzyki przygotowywała prezentacje multimedialne, wiersze do recytacji, piosenki, tańce, plakaty np. o Fryderyku Chopinie, Juliuszu Słowackim, Marii Konopnickiej, Janie Matejce, Adamie Mickiewiczu, Henryku Sienkiewiczu, Ignacym Paderewskim, Józefie Wybickim.

Przez cały czas trwania projektu wszyscy utrwalali słowa i melodię hymnu Polski, aby wziąć udział w akcji ,,Rekord dla Niepodległej”. Poznawali historię hymnu polskiego, jego twórcę i okoliczności, w jakich powstał.

Podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości z udziałem uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców, sołtysa Zboża, członkiń stowarzyszenia ,,Ze Zbożem Za Pan Brat”, obejrzano przedstawienie ,,Pisk białego orła”, tańce (taniec z flagą w wykonaniu klasy IV i Krakowiak w wykonaniu uczniów klasy ,,0’’), prezentacje wielkich Polaków oraz wysłuchano pieśni.

- Spektakl przeniósł nas w czasy I wojny światowej. Opowiadał o losach wiejskiej rodziny, która oczekuje powrotu z wojennej tułaczki męża, ojca i syna. Na scenie pojawił się biały orzeł symbolizujący naszą ojczyzną, atakowany przez trzy czarne postaci – państwa zaborcze: Rosję, Prusy i Austrię. Przedstawienie dostarczyło wszystkim silnych wzruszeń. O godzinie 11:11 wspólnie z wieloma szkołami w Polsce odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego” - opowiadali o projekcie G. Fifielska, M. Bąkowski, M. Spiczak Brzezińska

Po apelu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów historycznego o Niepodległej i plastycznego ,,Piękna nasza Polska cała – zabytki”. Wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania zasponsorowane przez Radę Sołecką wsi Zboże.

Wyniki konkursu historycznego:

I miejsce – Aleksandra Kienast - klasa VIII

II miejsce – Magdalena Mruk - klasa VI

III miejsca – Igor Kluch-  klasa VIII

Wyniki konkursu plastycznego. Za oryginalne, pomysłowe, ciekawe i estetyczne wykonanie prac wyróżnienie otrzymali:

Szymon Herman – klasa III

Miłosz Nowak – klasa IV

Milena Białkowska – klasa IV

Wiktoria i Szymon Powroźnik – klasa I, VI

Agata Bamberska – klasa V

Wojciech Przekuracki – klasa IV

Fabian Grocholewski – klasa IV

Magdalena Mruk – klasa VI

Szkoła Podstawowa w Zbożu

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top