"Trzeba ginąć stąd się nie wychodzi. Krojanty 1939 - prawdy, mity, legendy"
Biblioteka Sępólno

To tytuł najnowszej książki o 18 Pułku Ułanów Pomorskich i ich walce 1 września 1939 roku pod Krojantami koło Chojnic. Książka opracowana przez Marka Pasturczaka i Jerzego Lelwica, wydana drukiem przez Agencję Wydawniczą CB wchodzi w skład serii "Tajemnice II wojny światowej". Autorzy publikacji Marek Pasturczak, syn dowódcy 2 baterii 11 dywizjonu artylerii konnej oraz Jerzy Lelwic, emerytowany oficer WP, przez kilkadziesiąt lat przeprowadzili setki rozmów z oficerami, podoficerami, ułanami gromadząc materiał nigdzie dotąd niepublikowany.

Twórcy książki wielokrotnie przebywali w miejscach walk i potyczek 18 pułku ułanów, porównując topografię terenu z mapami z 1939 roku. Dodatkowo Marek Pasterczuk w latach 1995-2010 wielokrotnie spotykał się z byłymi żołnierzami 76 pułku piechoty zmotoryzowanej Wehrmachtu i otrzymał od nich wiele cennych materiałów dokumentalnych, zdjęć, informacji i opinii, których nigdy nie mieli polscy zawodowi historycy zajmujący się badaniem walk na Pomorzu w pierwszych dniach września 1939 roku.

Spotkanie z autorami książki odbędzie się  21 września 2018  godzina 17.00 w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. 

Wstęp bezpłatny.

- Podczas spotkania odbędzie się prezentacja ponad 100 dokumentalnych zdjęć. Będzie też możliwość zakupu książki. Zapraszamy! - zachęcają pracownicy biblioteki.

Biblioteka Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top