Reklama

"Studnia dla Południa" (FOTO)
SP Zboże

To tytuł kampanii edukacyjnej, którą w dniach 22-26 marca przeprowadził Klub Szkoły Humanitarnej działający w Szkole Podstawowej w Zbożu. Członkowie klubu podjęli szereg działań, do których zaprosili całe rodziny uczniów oraz pracowników szkoły.

22 marca, w Dniu Wody, uczniowie klas VI-VII zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Sępólnie Krajeńskim, rozdali mieszkańcom miasta i pracownikom UM ulotki "Ludzkie podejście do wody". W Urzędzie Miasta spotkali się z zastępcą burmistrza Sępólna Markiem Zieńko i sekretarzem gminy Dariuszem Wojtanią. Pan Marek Zieńko przedstawił uczniom gospodarkę wodną gminy, zaś dzięki uprzejmości pana sekretarza, uczestnicy wycieczki w sali sesyjnej im. L. Prądzyńskiego mogli odbyć głosowanie nad uchwałą wcielając się w członków Rady Miasta.

W kolejnych dniach nauczyciele przeprowadzili zajęcia edukacyjne dotyczące np. wirtualnej wody, faktów dotyczących dostępu do wody na świecie, właściwości wody (doświadczenia z wodą), prawa każdego człowieka do wody. Uczniowie klasy IV wzięli udział w grze symulacyjnej "W poszukiwaniu wody", natomiast uczniowie klasy V rozwiązali Wodny Quiz za pomocą Aplikacji Kahoot. Wszyscy chętni mogli wcielić się w rolę Omara i Rachel, swoich rówieśników, którzy mieszkają w Sudanie Południowym, a w ich wsi nie ma studni z czystą wodą. Ich codziennym obowiązkiem jest przynoszenie wody w baniakach, które mogą pomieścić 15-20 litrów wody, z oddalonej od ich wsi o 1,5 godziny drogi studni. Na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki dotyczące dostępu do wody w różnych krajach, głównie w Sudanie Południowym i Somalii oraz działaniach podejmowanych przez PAH na ich terenach. Wielu uczniów wzięło udział w akcji fotografia z przesłaniem "Domowy kodeks wodny" skierowaną do wszystkich zainteresowanych (wystarczyło zrobić zdjęcie z przykładem dobrego zwyczaju korzystania z wody lub jej oszczędzania w domu, ogrodzie, gospodarstwie rolnym ,wydrukować je i zawiesić na drzwiach swojej klasy w dniach trwania kampanii).

26 marca odbyła się projekcja filmu "Sytuacja wodna na świecie" i filmu stworzonego przez klub "Talencik" z Falenicy oraz sprzedaż ciast i napojów. Zebrane pieniądze w kwocie 488 zł zostały przekazane PAH na sfinansowanie realnej pomocy w krajach Globalnego Południa i realizację projektów wodnych.

- Wielkie podziękowania wszystkim, którzy wsparli i włączyli się w kampanię: pani dyrektor, nauczycielom, uczniom, rodzicom oraz pracownikom UM i ZGK w Sępólnie Krajeńskim. Pamiętajmy: RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! KROPLA DO KROPLI, A JEST SZANSA, ŻE OCALIMY WODĘ, NIEBIESKIE ZŁOTO XXI WIEKU! - podkreśliła opiekunka Klubu Szkoły Humanitarnej Justyna Bamberska.

sl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top