Reklama

Sępoleńscy Sołtysi świętowali (FOTO)
Gmina Sępólno

Mogą pobierać podatki i opłaty lokalne, są także bezpośrednim przekaźnikiem informacji pomiędzy magistratem a mieszkańcami. Mowa o sołtysach, którzy 11 marca obchodzili swoje święto. W Gminie Sępólno Krajeńskie Dzień Sołtysa co roku ma szczególnie uroczysty charakter. Tym razem była część artystyczna, poczęstunek, podziękowania oraz kwiaty i upominki.

Sołtysi są wybierani na 4-letnie kadencje. Ich wyboru dokonują mieszkańcy wsi. Są oni także organem pomocniczym gmin. "Sołtys jest najbardziej zorientowaną osobą we wsi. Zna problemy mieszkańców. My nie wszystko jesteśmy w stanie poznać, nie wszystko zobaczyć, więc sołtys jest takim pasem transmisyjnym przekazującym nam te sprawy i problemy, które w danym sołectwie są. My wtedy możemy podejmować właściwe decyzje" - mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Zdaniem Romana Kwasigrocha - sołtysa Lutowa, funkcja gospodarza wsi nie jest łatwa. Oczekiwania społeczne są duże, a możliwości i kompetencje ograniczone. "Nie zawsze można wszystkich zadowolić. Ludzie przychodzą, zgłaszają problemy i często myślą, że od razu można to zrealizować. Tymczasem wszystko zależy od możliwości finansowych gminy" - tłumaczy Kwasigroch.

"Sołtys to taka prawa ręka burmistrza. Przekazuje informacje pomiędzy urzędem, a mieszkańcami na wsi. Nie jest to łatwa praca, bo nie wszyscy w dzisiejszych czasach są odpowiednio zaangażowani we współpracę" - mówi Kazimierz Rakowski, sołtys Piaseczna.

"W pracy sołtysa trzeba poświęcić dużo czasu prywatnego. To nie jest tak, że się tylko zanosi faktury do urzędu i to wszystko. Trzeba też być zaangażowanym w inne inicjatywy w miejscowości" - mówi Mateusz Oelberg, sołtys Lutówka.

"Kobiety na funkcji sołtysa doskonale dają sobie radę. Mówią, że mamy większe ręce do rozpychania" - żartuje Zofia Staręga, sołtys Sikorza.

Sołtysi za swoją pracę otrzymują diety, których wysokość ustala Rada Miasta lub Gminy. Są to kwoty średnio od 200 do 400 złotych miesięcznie. W całym kraju jest ponad 40 tysięcy sołtysów. W Gminie Sępólno Krajeńskie są 24 sołectwa i 2 zarządy osiedli.

Gmina Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top