Reklama

97 lat niepodległości (FOTO)
Jacek Wojtania - CKiS Sępólno

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się niepodległa. W całej Polsce własnie tego dnia świętujemy obchody Dnia Niepodległości. Od 97 lat jesteśmy państwem wolnym i suwerennym. Jak co roku Centrum Kultury i Sztuki przygotowało szereg atrakcji mających na celu upamiętnienie tego niezwykle ważnego wydarzenia w dziejach naszego narodu.

11 listopad jest datą szczególną w kalendarzu każdego Polaka, dlatego też co roku spotykamy się wspólnie, aby upamiętnić dzień, w którym Polska stała się niepodległa. Z tej okazji Centrum Kultury i Sztuki przygotowało dla mieszkańców akcję społeczno-patriotyczną "Ziemia Odzyskana".

Po części oficjalnej, na którą składa się przemarsz - w tym roku prowadzony przez samego Marszałka Piłsudskiego! - złożenie kwiatów w miejscach na ten cel wyznaczonych oraz uroczystej Mszy Świętej w intencji narodu, przyszła kolej na część artystyczną. Tę z kolei zainaugurowała sekcja wokalna Uniwersytetu Trzeciego Wieku prezentując szereg pieśni patriotycznych. Gośćmi specjalnymi tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości - oprócz Marszałka Piłsudskiego, rzecz jasna - byli Panowie Adrian Rebczyński, Marek Łangowski oraz Mariusz Uselsis z Koła Przyjaciół 26 Pułku im. Jana Chodkiewicza, w podziękowaniu za zaproszenie podarowali nam pięć, wyjątkowe książki poświęcone w całości twórcy niepodległej Polski, Józefowi Piłsudskiemu. Jedna z nich została wręczona jako nagroda główna laureatce konkursu "Niepodległa w plakacie", uczennicy III klasy gimnazjum, Marii Mindikowskiej. Dzieci i młodzież mogły wykazać się zręcznością próbując przebić biało-czerwone balony ułańską lancą. Czynność ta okazała się wcale nie łatwa, o czym mogą zaświadczyć dorośli, którzy również postanowili podjąć wyzwanie. Ponadto strażycy oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej przygotowali z myślą o najmłodszych instruktarz pierwszej pomocy, a animatorzy Centrum Kultury i Sztuki w myśli ideii nauki poprzez zabawę stworzyli blok animacyjny dla dzieci. Repertuar patriotycznych pieśni kontynuował sępoleński Chór Cecylia pod przewodnictwem Pana Grzegorza Sobiechowskiego, a Ci wszyscy którzy pragnęli również wieczór spędzić w podniosłym, patriotycznym klimacie o godzinie 16:00 przybyli na koncert Marka Jarzębowskiego "Bo w pieśni narodu jest dusza".

Jeśli chwilę się nad tym zastanowić, to doprawdy w "pieśni narodu jest dusza", zaklęta w melodii i słowach, które powstawały w niezwykłych okolicznościach powstawania Polski niepodległej. Zaangażowanie we wspólne śpiewanie owych pieśni całych pokoleń jest świadectwem pamięci o pięknej, choć pisanej krwią historii naszego narodu.

Michał Pick

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top