Reklama

Reklama

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Sępólnie (FOTO)
KP PSP Sępólno

13 października 2015 r. na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim po raz IV zorganizowaliśmy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.

Opiekę medyczną sprawował Zespół z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy, który zajął się rejestracją kandydatów i poborem próbek krwi do badań. Była też okazja do oddania krwi przez honorowych dawców krwi lub osób, które chciały dołączyć do tego grona.

Po weryfikacji medycznej próbki na dawców szpiku pobrano od 16 kandydatów, natomiast krew oddało aż 41 osób. Przez dwa lata do grona dawców szpiku dołączyły łącznie 66 osoby, a krew oddało 160 osób.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli tego dnia do straży i z dobrego serca oddali krew oraz tym, którzy pomogli nam zorganizować ten dzień. Szczególnie dziękujemy Ks. Proboszczowi i Wikariuszom z Parafii pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim.

13 października jest też dniem, gdzie na całym świecie obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku - święto dawstwa szpiku kostnego oraz leczenia nowotworów krwi. W Polsce inicjatywa została zainicjowana w 2002 r. Co roku 13 października mówi się o ludziach, którzy zgłosili się do rejestru i oddali swój szpik i tym samym uratowali życie osobie chorej na białaczkę. Jest to także dzień, w którym propaguje się zapisywanie do rejestru dawców, bez którego chorzy nie mieliby szansę na powrót do zdrowia.

Przekazanie obcej osobie swojego szpiku to wielka odwaga i poświęcenie. Choroby nowotworowe krwi stanowią olbrzymi problem społeczny, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przeszczep to ostania nadzieja dla chorego, dzięki niemu pozbywa się on wszystkich komórek rakowych z organizmu.

Dawców szpiku jest ciągle mało. Aby zostać dawcą szpiku należy oddać próbkę krwi na typowanie antygenów układu HLA, odbyć badanie lekarskie oraz wypełnić kartę ewidencyjną.

mł. asp. Ewa Czapiewska-Siekierka

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top