Reklama

Barbara Ciwoniuk o swojej prozie (FOTO)
Biblioteka Sępólno

Książki Barbary Ciwoniuk cieszą się niegasnącym zainteresowaniem młodzieży, dlatego 22 maja br. Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim zaprosiła pisarkę na spotkanie z uczniami miejscowych szkół.

Autorka opowiedziała o swojej twórczości, czym kieruje się pisząc, i dlaczego wybiera trudne tematy. W jej powieściach można odnaleźć cały wachlarz problemów, które może napotkać młody człowiek: nieudane relacje z rodzicami, pierwsze sercowe kłopoty, brak akceptacji wśród rówieśników czy cyberprzemoc. B. Ciwoniuk napisała pierwszą książkę po wielu latach pracy w biurze. Opowiadała o tym, jakim zaskoczeniem reagowali jej znajomi, kiedy oznajmiła, że obecnie pisze książkę. Jak się potem okazało, była to dobra decyzja i... wydawniczy sukces!

Pierwsza powieść "Igor", wydana w 2005 roku, napisana została przez życie. Prototypem tytułowego bohatera był syn znajomej B. Ciwoniuk, który miał dysleksję. Pisarka chciała, aby młodzież, która sięgnie po tę prozę, zrozumiała mechanizm dysleksji, i przychylniej patrzyła na rówieśników, u których ją zdiagnozowano. Autorka zwróciła uwagę, że 10 lat temu problem ten był tematem tabu. Uczeń, który zmagał się z zaburzeniem czytania i pisania, był nierozumiany przez kolegów i wykluczany z grupy. B. Ciwoniuk podkreśliła, że wielu dyslektyków osiągnęło życiowy sukces, ponieważ są to bardzo często osoby o ponadprzeciętnej inteligencji i wrażliwości. Pisarka zaznajomiła uczniów z kilkoma spośród 55 zasad amerykańskiego pedagoga Rona Clarka, które zdobyły popularność na całym świecie. Szacunek do siebie i innych ludzi, powinien być fundamentem każdej relacji. To tylko pozorna oczywistość, która jest niekwestionowaną życiową mądrością. O niej zawsze warto pamiętać.

W prozie B. Ciwoniuk można znaleźć drogowskazy, podpowiedzi, dobre rady, z których korzysta młodzież, bo nie o wszystko można zapytać rodzica, nauczyciela czy rówieśników. Dzięki przenikliwej obserwacji rzeczywistości pisarka precyzyjnie szkicuje portrety psychologiczne swoich bohaterów. Gorąco polecamy tę wartościową literaturę!

Biblioteka Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top