Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz

Wracają duże imprezy plenerowe. Od piątku w wydarzeniach artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni będzie mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób, pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego i reżimu sanitarnego.

"Podstawowe zasady to zapewnienie co najmniej pięciu metrów kwadratowych na osobę, jest też obowiązek zachowania dwumetrowej odległości pomiędzy uczestnikami. Jeżeli ta odległość nie zostanie zachowana, jest konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia" – mówi Olga Zaradkiewicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Koronawirus znacząco ograniczył także przychody samorządów, na rozrywkę jest więc mniej pieniędzy. Władze Bydgoszczy zrezygnowały z organizacji imprez masowych w najbliższych miesiącach.

"Bardzo trudne decyzje przed prezydentami, wójtami, burmistrzami, jeżeli chodzi o to, gdzie pieniądze kierować. Bo przecież wiadomo, że są inwestycje rozpoczęte, są projekty z wykorzystaniem środków unijnych, gdzie samorządy muszą zapewnić wkład własny i te działania promocyjne, rozrywkowe zawsze schodzą na drugi plan" - mówi Łukasz Krupa, dyrektor Biura promocji miasta i współpracy z zagranicą.

Imprezy plenerowe są możliwe, ale z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Ten może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Co jednak, jeśli takie wydarzenie stanie się ogniskiem choroby?

"Wystosowywane będą przez organy inspekcji sanitarnej apele,prośby o to żeby osoby, które w tym danym dniu w tej imprezie uczestniczyli, żeby zgłaszały się do właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego" - dodaje Olga Zaradkiewicz.

W kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych i halach widowiskowo-sportowych widzowie i słuchacze mogą zająć połowę miejsc na widowni. Na stadionach otwartych i półotwartych - jedną czwartą. W piątek w województwie nie stwierdzono żadnych nowych zakażeń koronawirusem. Lekarze zalecają jednak zachowanie ostrożności, bo jak mówią - pandemia nadal trwa.

"Tak duża liczba osób w stosunkowo niedużej przestrzeni jest to zawsze ryzyko transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 szczególnie u pacjentów, którzy mają przebieg bezobjawowy i nie wiedzą, że są chorzy na COVID19. Stąd trzeba być bardzo czujnym, trzeba bardzo ostrożnie do tego podchodzić" - wyjaśnia dr n. med. Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Ostrożne powinny być przede wszystkim osoby powyżej 60 roku życia i posiadające choroby przewlekłe.

Monika Komisarek - TVP3 Bydgoszcz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top