PILNE!!! Poszukiwany dawca osocza dla mieszkańca powiatu sępoleńskiego

Poszukiwany jest dawca osocza ozdrowieńców dla Krzysztofa Naściuka, 33-letniego mieszkańca powiatu sępoleńskiego.

Krzysiu jest wspaniałym ojcem dwójki szkrabów. Na codzień życzliwy i uczynny dla innych! A dzisiaj to on nas potrzebuje! Potrzebne jest osocze ozdrowieńca z grupą krwi AB RH + w trybie pilnym!!!!!!

Od poniedziałku od godz. 7:30 można rejestrować się telefonicznie w Regionalnym Centrum Krwiodastwa w Bydgoszczy pod numerami 52 322 18 73, 52 322 18 71 lub 604 972 100.

Po konsultacji lekarskiej zakwalifikowana osoba w sposób BEZPIECZNY może uratować życie!!!  Prosimy w imieniu rodziny o Waszą pomoc!!!
  
WAŻNE INFORMACJE!!! 

Kim jest ozdrowieniec ?

1. Osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).

lub

2. Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów wymazowych RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Kto może być dawcą osocza ?

Wszystkie osoby, które:

1.  Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami)

2.  Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej:

·         28 dni od zakończenia objawów,

·         u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,

3.  Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741).

4.  Są w wieku 18-65 lat,

5.  Ważą min. 50 kg

6.  W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml w tygodniowych odstępach. Jest to metoda powszechnie stosowana, którą na co dzień pobierane jest osocze od Dawców. Jest to proces całkowicie bezpieczny, trwający ok 30-40 min., do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

W punktach poboru krwi obowiązują szczególne środki ostrożności, mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa Dawcom.

Termin i miejsce pobrania ustalane są indywidualnie z każdym dawcą podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod adresem: 

http://www.rckik-bydgoszcz.com.pl/index.php?m=article&s=main&aid=1350&uinfo=Zasady_pobierania_osocza_od_ozdrowiencow_COVID19

osocze.jpg
red / RCKiK w Bydgoszczy

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top