TVP3 Bydgoszcz / Kanał 10

Od początku tygodnia na terenie powiatu sępoleńskiego miało miejsce 20 prób oszustwa osób starszych. Niestety jedną z osób udało się oszukać, w wyniku czego 80-latek stracił kilkanaście tysięcy złotych.

W związku z tym policja chciałaby ostrzec mieszkańców przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze, podszywając się pod naszych bliskich. Schemat działania przestępców zawsze jest podobny. Kontaktują się telefonicznie z wybraną osobą przedstawiając się za członka najbliższej rodziny. Oszuści zwracają się z prośbą o pożyczenie pieniędzy, motywując to wyjątkową sytuacją, np. potrzebą pokrycia kosztów po wypadku drogowym. Po odbiór gotówki nigdy nie zgłaszają się sami, lecz wysyłają "zaufaną osobę" podającą się za kolegę, znajomego, czy nawet za policjanta.

Sępoleńska policja apeluje o rozwagę i czujność. Nie przekazujcie Państwo swoich pieniędzy nikomu, bez dokładnego upewnienia się, że naprawdę chodzi o bliską osobę. Zawsze w takich sytuacjach warto poradzić się innych bliskich lub zadzwonić bezpośrednio na numer alarmowy policji 112 lub 997.

Pamiętajmy by nie ulegać presji czasu wywieranej przez oszustów. W sytuacji kiedy oszust podaje się za funkcjonariusza policji pamiętajmy, że Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.

Funkcjonariusze sępoleńskiej komendy zwracają się również do osób młodych, by rozmawiali z rodzicami, czy dziadkami, przestrzegając ich przed tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroć i życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy szczególną uwagę na opisywane zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

mł. asp. Małgorzata Warsińska - rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim (zdjęcia: KANAŁ 10)

 "Na wnuczka" i "na policjanta" to najbardziej popularne metody działania oszustów. Pamiętajmy jednak, że przestępcy nie ustają w wymyślaniu wciąż nowych nowych i nieznanych jeszcze sposobów, aby wprowadzić w błąd jak najwięcej osób. Policjanci nie ustają w ich ściganiu, jednak pamiętajmy, że w pierwszej kolejności to my sami odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo i nasze mienie.

red

Komentarze

0 #2 leszek 2019-03-16 09:24
Na pewno nie wszyscy mają internet dlatego każdy z nas w poczuciu odpowiedzialności powinien taką informację przekazywać dalej, skoro wiemy że jakieś starsze osoby nie mają dostępu do sieci lub samotne.
-1 #1 Dan 2019-03-15 20:53
A czy wszyscy mają internet

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top