Kanał 10

23 i 24 czerwca 2018 r. po Jeziorze Sępoleńskim pływały w głównej mierze łódki klasy Optimist. Działo się tak dlatego, ponieważ już po raz trzeci rozgrywane były regaty pn. "Biały Żagiel Starosty Sępoleńskiego". W tym roku impreza ta odbywała się pod hasłem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

33 zawodników z żeglarskich klubów w Charzykowach, Żnina, Człuchowa i Sępólna Krajeńskiego zmagało się z silnym wiatrem i deszczem, pokonując wytrwale każdą piętrzącą się falę. W sobotę sine, ciężkie niebo nie przepuszczało żadnego słonecznego promienia. Trzeba było nastawić się ciężką pracę w chłodzie i wietrze. Rozegrano cztery wyścigi. Zawodnicy spłynęli zmarznięci. Ku ich zadowoleniu czkała na nich ciepła zupa, pyszna drożdżówka i słowa uznania od tych z nabrzeża. Niedziela rozpoczęła się od mszy świętej, która odprawiona została tradycyjnie na sępoleński molo. Prowadzący kapłan wraz z wiernymi modlił się głównie za żeglarzy, ale także za wytrwałość w postawionych sobie celach, za poczucie zadowolenia z każdego wykonanego zadania. Słowa księdza miały dodać zawodnikom otuchy, zwłaszcza, że na wzrost słupka rtęci nie można było liczyć, a i wskazówki wiatromierzy miały co pokazywać. Po zakończonej liturgii żeglarze otaklowali swoje łódki i wypłynęli ścigać się nie tylko z koleżanką, kolegą, nie tylko z wiatrem i deszczem, ale przede wszystkim, wypłynęli po to aby pokonywać własne słabości, pokonywać coraz to wyżej ustawione poprzeczki. Fala była nieco większa niż w sobotę, deszcz zacinał sążniście, a cel był jeden: dać z siebie wszystko! Po dwóch naprawdę ciężkich wyścigach zawodnicy przypłynęli do brzegu. Ognisko, kiełbaska, zupa i wszystko wracało do normy. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę iście żeglarską pogodę wykorzystali starsi żeglarze klubu MLKS Krajna pływając na łódkach klasy Laser i Sigma tworząc niesamowite tło, pokazując walory naszego powiatu, zachęcając swoje młodsze koleżanki i kolegów do wytrwania w uprawianiu żeglarstwa.

Około godziny 14:00 odbyło się oficjalne zakończenie III Regat "BIAŁY ŻAGIEL STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO". W tym roku pojawiła się dodatkowa nagroda ufundowana przez Prezesa Banku Spółdzielczego w Więcborku, pana Adama Trzosa. Spośród sześciu biegów wylosowano jeden, którego zawodnicy w kat. dziewcząt i chłopców zostali obdarowani zarówno upominkami, jak i nagrodami pieniężnymi. Wylosowano bieg IV. Klasyfikacja w wylosowanym wyścigu:

PREZES BS - FUNDATOR NAGRODY W IV BIEGU W KAT. DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW (miejsca I-III)

DZIEWCZĘTA

I MIEJSCE:  Zofia Prądzyńska - Chojnicki Klub Żeglarski (CHKŻ)

II MIEJSCE:  Matylda Brelińska - Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin (MKŻ)

III MIEJSCE:  Zuzanna Zielińska - Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin (MKŻ)

CHŁOPCY

I MIEJSCE: Maksymilian Kabat - Chojnicki Klub Żeglarski (CHKŻ)

II MIEJSCE: January Szczukowski - Chojnicki Klub Żeglarski (CHKŻ)

III MIEJSCE: Bartosz Peczka - Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin

Następnie wręczano nagrody w pozostałych kategoriach.

ZWYCIĘZCY REGAT "BIAŁY ŻAGIEL STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO" W KATEGORII DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

DZIEWCZĘTA

I MIEJSCE:  Kornelia Dobaczewska - Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin (MKŻ)

II MIEJSCE:  Zuzanna Zielińska – Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin (MKŻ)

III MIEJSCE:  Matylda Brelińska - Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin (MKŻ)

CHŁOPCY

I MIEJSCE:  Maksymilian Kabat - Chojnicki Klub Żeglarski (CHKŻ)

II MIEJSCE:  Krzysztof Szczodrowski - Chojnicki Klub Żeglarski (CHKŻ)

III MIEJSCE:  Adam Cieminski - Chojnicki Klub Żeglarski (CHKŻ) 

ZWYCIĘZCY REGAT „BIAŁY ŻAGIEL STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO” W KATEGORII OPEN

I MIEJSCE:   Kornelia Dobaczewska - Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin (MKŻ)

II MIEJSCE:  Maksymilian Kabat - Chojnicki Klub Żeglarski (CHKŻ)

III MIEJSCE: Zuzanna Zielińska - Międzyszkolny Klub Żeglarski Żnin (MKŻ)

Tradycją Regat „BIAŁY ŻAGIEL STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO” jest losowanie żagla. Do losowania numeru zawodnika, który miał być obdarowany tym prezentem zaproszono najmłodszego żeglarza Mikołaja Brelińskiego, który z czerpaka wypełnionego numerkami od 1 do 33 wyjął karteczkę z numerem 11. Taki numer dzierżyła w ręce Zosia Prądzyńska z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, zamieniając szybciutko karteczkę na żagiel, wręczony przez Starostę Sępoleńskiego Jarosława Tadycha.

Podobnie jak na regatach w innych miejscowościach, tak i w Sępólnie Krajeńskim wręczono puchar dla najmłodszego żeglarza. Otrzymał go wspomniany już wcześniej Mikołaj Breliński z Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego Żnin. Jako sześciolatek stawił czoła ciężkim i trudnym warunkom atmosferycznym i z pewnością pokonał swoje słabości.

Starosta Sępoleński Jarosław Tadych przygotował dla MLKS Krajna niespodziankę w postaci żagla do OPTIMISTA. Przekazał ten upominek na ręce Wiceprezesa Klubu – pani Jolanty Bukolt. Zaznaczył, że to podarunek z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 80-lecia Klubu. Był to gest bardzo mile odebrany przez panią Prezes, która dziękując za wspieranie sportu przekazała żagiel Kierownikowi Sekcji Żeglarskiej panu Stanisławowi Łukaszewiczowi.

www.powiat-sepolno.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top