Reklama

Reklama

Reklama

Uwaga na oszustów!!!!
KPP Sępólno

W związku z nasileniem się w ostatnim okresie procederu oszustw metodą "na wnuczka" i " na policjanta" polegających na tym, że sprawcy podają się za krewnego z rodziny ofiary i w rozmowie telefonicznej pozyskują ich zaufanie.

Dalej pod pretekstem super okazji (np. możliwości zakupu czegoś po bardzo okazyjnej cenie) lub zdarzenia losowego (np. remont domu zniszczonego przez pożar, powódź lub wichurę, zalanie przez sąsiada), nieszczęścia (np. nagła choroba, operacja, wypadek samochodowy lub inny) czy też wzięcia udziału w akcji Policji w celu zatrzymania oszustów, zwracają się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Często w rozmowach telefonicznych przekazują słuchawkę osobom mogącym wzbudzać zaufanie ze względu na wykonywany zawód, czy też zajmowane stanowisko, które podając się za policjantów, adwokatów, księży, burmistrzów czy też wójtów dodatkowo "budują" zaufanie. Po odbiór pieniędzy zawsze przysyłają osobę, której jak twierdzą można zaufać, a której ofiara przestępstwa nie zna. Spotkano się również z sytuacjami, gdzie po odbiór pieniędzy wysyłane były lokalne firmy zajmujące się przewozem osób (taksówki). W sporadycznych przypadkach oszuści proszą nawet o przelanie pieniędzy na wskazane przez nich konto bankowe.

Dlatego pamiętaj!!!

  • bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi;
  • nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom, które podają się za krewnych;
  • zawsze potwierdzaj tożsamość dzwoniącego poprzez kontakt z osobami najbliższymi na znane Ci numery telefonów.

Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie w jednej z opisanych wyżej spraw lub innej mającej związek z przekazaniem pieniędzy a masz wątpliwości co do tożsamości osoby z którą rozmawiasz natychmiast powiadom:

Komendę Powiatową Policji w Sępólnie Krajeńskim dzwoniąc pod numer 52 389-02-00 lub 52 389-02-10 albo pod nr alarmowe 112 lub 997

KPP Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top