Ratuje zdrowie i życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 [FOTO]
Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki

W ramach obchodzonego dziś, 11 lutego, Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w urzędzie wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pracę Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy i promująca numer alarmowy 112. Następnie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnienia i podziękowania operatorom numerów alarmowych.

W konferencji prasowej, oprócz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, udział wzięli: Dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Bydgoszczy Karol Górski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW w Bydgoszczy Rafał Rewoliński i Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy Radosław Bogusławski.

- Numer 112, to numer ratujący życie, wybierany w sytuacjach niebezpiecznych, w sytuacjach zagrożenia ludzkiego. To wyjątkowy obszar naszej działalności, który dba o poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Podkreślał, że jego misją od początku sprawowania funkcji wojewody było promowanie numeru alarmowego 112 tak, aby każdy znał jego właściwe przeznaczenie. - Były to wizyty przedstawicieli Wydziału Zarządzania Kryzysowego w szkołach, na imprezach plenerowych, współpraca ze służbami, z mediami. Przyniosło to bardzo duże efekty – powiedział.

W 2016 r. fałszywe zgłoszenia wynosiły aż 82%. Dziś odsetek tych fałszywych zgłoszeń jest o wiele mniejszy i wynosi 66% - Oczywiście jest to liczba, którą cały czas trzeba poprawiać, ale ta statystyka pokazuje, jak duży sukces i jak duży postęp został osiągnięty – zwracał uwagę przedstawiciel rządu w województwie.

W maju 2019 r. CPR przejął wszystkie numery alarmowe 997, co oznacza, że osoby wybierające ten numer automatycznie są łączone z numerem alarmowym 112. - Wzięliśmy na siebie ten ciężar i ten egzamin został przez nas zdany. W czerwcu 2021 roku będzie podobna sytuacja z numerami straży pożarnej czyli 998. Wszystkie numery działają, jednak tym głównym, najważniejszym numerem alarmowym jest numer 112 – mówił wojewoda.

Nowa siedziba CPR w Bydgoszczy

Mikołaj Bogdanowicz zwrócił także uwagę na warunki pracy operatorów numerów alarmowych.

- Kupiliśmy budynek przy ul. Szubińskiej w Bydgoszczy. W 2020 r. została wykonana dokumentacja, w 2021 r. otrzymaliśmy dofinansowanie. Teraz będą przeprowadzone prace budowlane. Za przeszło 7 mln zł będziemy mieć odnowiony, nowoczesny budynek, spełniający wszelkie standardy, który będzie służył pracownikom CPR oraz dyspozytorni medycznych, które przejęliśmy od 2021 roku. Czekamy na to z utęsknieniem, nie tylko my tutaj w urzędzie wojewódzkim, ale przede wszystkim pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego – powiedział.

Najczęściej zgłaszane zagrożenia w roku 2020

Główna misja operatorów obsługujących numery alarmowe, to pomoc osobom potrzebującym, pomoc w ratowaniu życia, mienia oraz zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i mieszkańcom naszego województwa. Dyrektor WBiZK Rafał Rewoliński tłumaczył, że najpoważniejsze sygnały i zdarzenia, które trafiają każdego dnia do operatorów mieszczą się w głównych siedmiu kategoriach:

  • zakłócenia porządku publicznego - ponad 46 tys. zgłoszeń,
  • naruszenia zasad bezpieczeństwa publicznego związane z komunikacją drogową - ponad 44 tys.,
  • interwencje domowe - ponad 33 tys.,
  • zagrożenia związane z zdrowiem i życiem ludzkim - ponad 33 tys.,
  • miejscowe zagrożenia - ponad 22 tys.,
  • kradzieże i włamania - ponad 17 tys. zgłoszeń
  • oraz kategoria związana ze stanem zdrowia, ponad 16 tys. zgłoszeń.

- Pokazuje to z jaką skalą zjawisk i zagrożeń spotykają się każdego dnia operatorzy. Ten tygiel wielu niebezpieczeństw pokazuje jak wielką pracę i jaką odpowiedzialność mają działania, które wykonują operatorzy numerów alarmowych. Nie mogliśmy także pozostać bierni wobec zagrożeń związanych z COVID-19. Musimy także zabezpieczać działanie służb. Każdy wywiad, który jest prowadzony musi wyjaśnić, czy kolejne jednostki, które wejdą do działania są bezpieczne pod kątem zagrożenia związanego z tą chorobą. To my odpowiadamy na pytania związane z kwarantanną, my wyjaśniamy zasady szczepień, kierując do odpowiednich koordynatorów – powiedział dyrektor Rafał Rewoliński.

- Nasi operatorzy są profesjonalistami. Jednym z parametrów, który to określa jest czas reakcji na zgłoszenie. W naszym województwie wynosi 9,5 s. wobec 11 sekund w skali kraju, to robi wrażenie – akcentował.

Jak i kiedy należy dzwonić pod numer alarmowy 112?

Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy Radosław Bogusławski, zwracał uwagę na to, że wciąż jest jeszcze za dużo zgłoszeń niezasadnych. Wytłumaczył też jak prawidłowo przekazać informację o zdarzeniu.

- Przede wszystkim musimy powiedzieć, co się stało i gdzie się znajdujemy. Nie możemy rozłączać się jako pierwsi. Należy wysłuchać wszystkich informacji i odpowiadać na wszystkie pytania operatorów, mimo że mogą się one osobie dzwoniącej wydawać mało racjonalne. Trzeba mieć na uwadze, że operator zbiera informacje nie tylko dla jednej służby. Pamiętajmy, że numer alarmowy, to nie jest linia informacyjna – mówił.

Dla osób, które nie mogą się skomunikować w sposób głosowy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stworzyło aplikację "Alarm 112".

Poczta Polska włącza się w promocję numeru alarmowego 112

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Poczta Polska wydała wyjątkowe walory filatelistyczne promujące numer 112.

- Są to specjalna karta pocztowa oraz personalizowany znaczek pocztowy, które właśnie dzisiaj wchodzą do obiegu – poinformował Karol Górski, Dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Bydgoszczy.

- Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 będzie propagowany przez Pocztę Polską jeszcze przez kolejne 28 dni. W filii Urzędu Pocztowego Bydgoszcz-1 w gmachu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego, będzie stosowany datownik okolicznościowy. Cała korespondencja, która będzie nadawana przez urząd wojewódzki otrzyma ten datownik. Dziękuję, że Poczta Polska mogła włączyć się w tą niebywałą promocję – mówił.

Wyróżnienia dla operatorów numerów alarmowych

Jak co roku, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnił operatorów numerów alarmowych za profesjonalizm i zaangażowanie podczas trudnej i wymagającej pracy, jaką jest obsługa numerów alarmowych.

Dziś wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w imieniu Ministra wręczył pięciu operatorom numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy pamiątkowe tabliczki i podziękowania „za zaangażowanie, niesienie pomocy oraz profesjonalizm podczas wykonywania obowiązków służbowych na stanowisku Operatora Numerów Alarmowych.”

- Bardzo dziękuję za Państwa codzienne zaangażowanie i profesjonalizm. Wykonujecie bardzo odpowiedzialne zadania. Jesteście od lat niezwykle ważnym i sprawnie działającym elementem systemu ratownictwa w Polsce. To dzięki Waszej pracy obywatele mogą się czuć bezpieczni. Jeszcze raz dziękuję i składam wyrazy najwyższego szacunku – mówił wojewoda.

Okolicznościowe oświetlenie urzędu wojewódzkiego

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, od 11 lutego przez kilka najbliższych dni, budynek Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy będzie podświetlony specjalną iluminacją.

Jarosław Jakubowski - Doradca Wojewody / Pełnomocnik Wojewody ds. Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top