TVP S.A. / KANAŁ 10

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił nowe obostrzenia epidemiczne. – Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny – mówił dodając, że mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek covidowych. Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, salony urody, sklepy wielkopowierzchniowe. Zmiany dotyczą również kościołów.

Szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczących obostrzeń zwracał uwagę, że obecnie Polska znajduje się w najtrudniejszy moment pandemii od 13 miesięcy. – Musimy sobie to bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać – mówił.

Jak dodał napór III fali koronawirusa jest bardzo silny. W tym kontekście wskazał, że w czwartek zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tys. osób. Dodał, że na te chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. – Robimy wszystko, żeby te łóżka były dostępne dla naszych obywateli w przypadku konieczności leczenia – zapewnił.

Morawiecki podkreślił jednak, że „zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. – Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli – przyznał premier. – Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – przekonywał.

– Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne; musimy zaostrzać te rygory – powiedział. Zaapelował, by święta wielkanocne spędzić w gronie najbliższej rodziny.

Jakie są nowe obostrzenia?

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą żłobki i przedszkola. Opieka pozostanie wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb mundurowych w trakcie wykonywania obowiązków.

W tym okresie działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Zamknięte zostaną sklepy wielkopowierzchniowe – meblowe i budowlane – powyżej 2 tys. m. kw. Zamknięte będą też salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie.

Zmiany dotyczą też obiektów kultur religijnego; tam obowiązywał będzie limit 1 osoba na 20 m. kw. Przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra.

W placówkach handlowych, targach i na poczcie: 1 osoba na 15 m. kw. (w sklepach do 100 m. kw.) i 1 osoba na 20 m. kw. (w sklepach powyżej 100 m. kw.).

ExUaVSDWEAEl0DI.jpg

ExUb1jfWUAEstLH.jpg

ExUYu7wXMAIjH7e.jpg

ExUbcOOW8AAg-Uj.jpg

 

red / TVP Info

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top