Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz Daniel Frymark

„Zbrodnia pomorska 1939. Radzim" to publikacja poświęcona zbrodni na kilkuset Polakach i Żydach zamordowanych w powiecie sępoleńskim jesienią 1939 roku. Książkę, której autorką jest dr Izabela Mazanowska z bydgoskiej delegatury IPN, zaprezentowano w czwartek (30.09) w Kamieniu Krajeńskim. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z okolicznych szkół.

W Pałacu w Radzimiu od połowy września do połowy grudnia 1939 roku istniał obóz, w którym przetrzymywano i zabijano Polaków oraz Żydów z terenu powiatu sępoleńskiego. Zamordowano tu kilkuset cywilnych mieszkańców tej okolicy. Sprawcami byli głównie Niemcy. Zginęło co najmniej 120 osób.

"Udało się ekshumować przeszło sto ciał, jednakże trudno powiedzieć, czy są to wszystkie ciała, ponieważ z materiału które udało się zebrać w toku śledztwa, wynika, że mogą być inne miejsca oddalone od majątku Radzim, jednakże trudno to na dzień dzisiejszy wykazać" - powiedział prokurator Mieczysław Góra z pionu śledczego gdańskiego IPN.

Więźniów przetrzymywanych w radzimskim obozie, rozstrzeliwano w parku wokół pałacu, w piwnicach lub wyprowadzano poza jego teren. Część zginęła w miejscu masowych egzekucji w Rudzkim Moście koło Tucholi

"Obszar tego majątku był spory. Te rozstrzeliwania odbywały się w różnych miejscach w parku przy pałacu czy nad jeziorem położonym nieopodal, czy też gdzieś w dalszej okolicy i też na terenie samego pałacu, np. w trackie przesłuchań nad jeńcami bardzo brutalnie się znęcano" - wskazała dr Izabela Mazanowska z referatu badań Delegatury IPN w Bydgoszczy oraz autorka książki.

Z tymi trudnymi kartami historii związanymi z regionem mogła zapoznać się młodzież ze szkół w Kamieniu i Małej Cerkwicy. Okazją była prezentacja książki „Zbrodnia pomorska 1939-Radzim". Z publikacją mogli zapoznać się także starsi mieszkańcy Kamienia Krajeńskiego i okolic. Prezentacja książki odbyła się w ramach obchodów 82. rocznicy Zbrodni Pomorskiej 1939 roku.

Karolina Kania - TVP3 Bydgoszcz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top