Na ludową nutę we Witkowie (FOTO)
Lucyna Sztandera

Dobre jedzenie, wspaniałe humory, rodzinna atmosfera na to zawsze można liczyć we Witkowie. Nie inaczej było na tegorocznym festynie połączonym z 50-leciem Koła Gospodyń Wiejskich i Kółka Rolniczego.

Były życzenia, kwiaty z okazji tych pięknych jubileuszy i występy artystyczne, między innymi jubilatek, które nie tylko śpiewały piosenki związane z historią ich koła, ale też w wersji kabaretowej pokazały jak doszło do utworzenia Kółka Rolniczego i Koła Gospodyń Wiejskich. Do tańca porwała kapela "Jucha". Dzieci przeżyły moc wrażeń na placu animacyjnym i podczas konkursów. Impreza trwała do białego rana, bo zakończono ją zabawą.

Kółko Rolnicze we Witkowie powstało w 1968 roku z inicjatywy Związku Młodzieży Wiejskiej oraz kilku rolników z Witkowa. Do tej pory korzystano z usług Kółka Rolniczego w Dąbrowie oraz bazy maszynowej z Małej Cerkwicy.

Jednym z pierwszych zadań kółka we Witkowie było zdobycie środków na zakup sprzętu rolniczego. Pierwszym zakupem były dwa ciągniki C-330, przyczepy, pługi, siewnik i inny sprzęt towarzyszący. W 1968 roku dzięki pomocy władz gminnych udało się pozyskać 20 h gruntów. W 1970 roku kilku rolników w zamian za rentę przekazało swoje grunty do Skarbu Państwa. Dzięki polityce rolnej grunty te otrzymało kółko we Witkowie. Było to ok. 120 ha. Z uwagi na to, że kółko się rozwijało trzeba było doposażyć je w sprzęt. Zakupiono więc kombajn zbożowy Bizon.

Najważniejszym zadaniem, oprócz uprawy swoich gruntów, były usługi na rzecz rolników indywidulnych. Świadczono usługi również w innych wsiach oraz w lasach państwowych.

W 1975 roku Kółko Rolnicze we Witkowie było zobowiązane przejąć sprzęt kółka w Dąbrowie wraz z pracownikami. Było to możliwe, gdyż kółko z Witkowa utworzyło nową bazę wraz z biurem i pomieszczeniem socjalnym. Był to czas, gdy wszyscy rolnicy chcieli być członkami kółka, nie tylko z Witkowa, ale i rolnicy z Orzełka i Dąbrowy. W tamtych czasach kółko zatrudniało 20 pracowników i jednego kierownika. Pod koniec lat 70-tych kółko otrzymało do pomocy księgową.

W 1975 roku w Sępólnie utworzono Spółdzielnię Kółek Rolniczych, której członkiem było też Kółko Rolnicze we Witkowie. Trwa to do dzisiaj, chociaż zmieniła się nazwa na Spółdzielnię „Rolnik”.

Pierwszym prezesem kółka we Witkowie był do końca roku 1979 Jan Sokolik. Potem funkcję tę objął Marian Sokolik, którą pełni do dzisiaj. Nie było chyba ani jednego członka kółka we Witkowie, który nie pełniłby jakiejkolwiek funkcji w zarządzie jak i we władzach SKR w Sępólnie.

W chwili obecnej Kółko Rolnicze we Witkowie nie prowadzi działalności usługowej z uwagi na to, że rolnicy doskonale radzą sobie z uprawą swoich gruntów własnym sprzętem. Niewielkie potrzeby rolników zapewnia Spółdzielnia „Rolnik” w Sępólnie.

Przy Kółku Rolniczym we Witkowie powstało Koło Gospodyń Wiejskich, które w tamtych latach liczyło ponad 30 członkiń. Obecnie w kole bardzo aktywnie działa 12 pań. Inicjatorką powstania koła była Józefa Sengier, która organizowała wieczorki oraz słynne „gotowanie bigosu”. Kolejnymi przewodniczącymi były: Danuta Kuc, Jadwiga Gwiździel, Janina Wiśniewska, Marzanna Wiśniewska. Obecnie funkcję tę pełni Agnieszka Warmke.

Początkowo koło zajmowało się rozprowadzaniem drobiu, pasz, drzewek owocowych, krzewów, kwiatów. Panie brały również udział w czynach społecznych na rzecz wsi, między innymi w pracach wykończeniowych nowej świetlicy. Dzięki powstaniu nowego miejsca kulturalnego KGW mogło organizować zabawy połączone z ogniskiem, bale sylwestrowe, karnawałowe, Andrzejki, Gwiazdki dla dzieci i wiele innych spotkań. Panie przeprowadzały również kursy gotowania, pieczenia wraz z degustacją, kurs haftu ręcznego. Były również pokazy warzyw dyniowatych oraz konkursy na najładniejszy ogródek. Zorganizowano również wiele wycieczek dla członkiń koła i ich rodzin. Ponadto KGW stara się pomagać we wszelkich imprezach organizowanych przez świetlicę wiejską. Przez te wszystko lata dbano o zmodernizowanie kuchni i zaplecza oraz doposażenie tych pomieszczeń w niezbędne naczynia, sprzęty i akcesoria kuchenne. Co roku koło bierze również udział w pleceniu wianka świętojańskiego oraz wieńca dożynkowego. Pomaga także w uroczystościach organizowanych przez gminę Kamień Krajeński oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu. Panie z Witkowa niejednokrotnie prezentowały swoje tradycyjne regionalne potrawy na Powiatowych Stołach Wielkanocnych i Wigilijnych. Wzięły również udział w dwóch Piknikach Parafialnych, na które ufundowały placki i sprzedawały je na cel charytatywny.

W ostatnich latach panie z koła we Witkowie  starają się jeszcze bardziej rozwijać swoje umiejętności, dlatego uczestniczyły w warsztatach robienia ozdób świątecznych. Część pań wstąpiła do zespołu wokalnego „Witkowianki” oraz teatru obrzędowego „Witkowiacy”, które zostały utworzone przez Danutę Sałasińską. Członkinie koła zachęcają również mieszkańców wsi do udziału w konkursie „Estetyka wsi i zagrody”, dzięki czemu Witkowo staje się coraz piękniejsze.

Lucyna Sztandera

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top