Reklama

Reklama

Z Więcborka do Opery Narodowej... (FOTO)
MGOK Więcbork

W ubiegły czwartek (19.03.2015 r.) delegacja z Więcborka udała się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, aby podziwiać Maestro Andrzeja Dobbera, który wcielił się w rolę Giorgio Germont, surowego ojca chcącego zniszczyć związek syna Alfreda z Violettą - paryską celebrytką.

Bohaterka opery "Traviatta" Giuseppe Verdiego jest gwiazdą najmodniejszego paryskiego kabaretu, który, dzięki bezprecedensowej w historii Opery Narodowej mobilnej scenografii, oglądamy z rożnych stron: rozjaśnionej setkami świateł rewiowej sceny, eleganckiego salonu czy luksusowej łazienki, w której ogromnych lustrach zdaje się przeglądać Śmierć. A nad tą całą feerią, zapierającą dech unosi się duch nieuleczalnej nawet przez sztukę melancholii przemijania.

Celem wyjazdu Burmistrza Więcborka Waldemara Kuszewskiego oraz Zastępcy Burmistrza Jacka Masztakowskiego, a także Dyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku Joanny Soja–Tońskiej, oprócz podziwiania kunsztu wokalnego pochodzącego z Więcborka najbardziej utytułowanego Polskiego śpiewaka operowego na największej polskiej scenie operowej, było spotkanie z Panem Andrzejem Dobberem, w czasie którego przekazane zostały gratulacje od wszystkich mieszkańców. Przypomnijmy, że Maestro Andrzej Dobber jest Absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatem prestiżowych konkursów wokalnych. Występuje na największych scenach świata, m.in. w Berlinie, Dreźnie, Essen, we Frankfurcie nad Menem. Śpiewał również w Hanowerze, Hamburgu, Karlsruhe, Kolonii, Lipsku, Monachium, Norymberdze, Amsterdamie, Brukseli, Cincinnati, Edynburgu, Florencji, Glasgow, Hongkongu, Londynie (Covent Garden, Albert Hall), Maladze, Mediolanie (La Scala), Montpellier, Nowym Yorku (Metropolitan Opera, Fischer Hall), Paryżu (Opera Bastille), Petersburgu, Tel Awiwie, Tuluzie, Tokio, Vancouver, Wiedniu. W 2013 roku Maestro nagrał solową płytę Arias, która w kwietniu 2014 roku zdobyła nagrodę Fryderyk w kategorii „najlepszy album solowy w muzyce klasycznej”. W lutym 2015 roku otrzymał niemiecki honorowy tytuł Kammersänger przyznawany wybitnym i zasłużonym śpiewakom operowym. To elitarne wyróżnienie przyznawane jest bardzo rzadko i tylko przez przedstawicieli najwyższych władz. Godność ta wywodzi się z czasów feudalnych, kiedy królowie i książęta nazywali tak szczególnie wyróżniających się talentem ulubionych artystów występujących na ich dworze.

Duma nas rozpiera, że tak niezwykła i utalentowana postać wywodzi się z Więcborka. Podążając za słowami Tadeusza Różewicza, że "...Ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia, to jest ta mała najbliższa Ojczyzna..." zawieźliśmy Panu Andrzejowi namiastkę Krajny w postaci Anioła trzymającego Herb Więcborka, rzeźby wykonanej przez Józefa Walczaka, a także poezji Heleny Nikiel "Magiczny głos duszy lasu, wody i księżyca" oprawionej na hafcie krajeńskim z wyrazami szacunku i w dowód uznania za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i zdobyte wyróżnienia.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pełnej wspomnień z lat dzieciństwa i opowieści o najmłodszych latach Pana Andrzeja w Więcborku oraz trudnej drodze do sukcesu, pełnej ciężkiej pracy i artystycznych wyzwań.

Maestro przyjął nas bardzo ciepło i z ogromnym wzruszeniem opowiadał o kulisach swojego życia artystycznego. Serdecznie dziękujemy siostrze Pana Andrzeja, Pani Brygidzie Dobber, za sprawą której udało się zaaranżować to niesłychanie owocne spotkanie.

MGOK Więcbork

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top