Reklama

Reklama

Wielki świat w małej bibliotece (FOTO)
nadesłane

Grudniowe spotkanie z cyklu "Muzycznych fascynacji" w Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza poświęcone było życiu i twórczości Giacomo Pucciniego.

W czytelni sępoleńskiej książnicy zgromadziło się całkiem niemałe grono mieszkańców powiatu sępoleńskiego, zainteresowanych muzyką operową.

Puccini, żyjący w latach 1858-1924, był ostatnim z plejady wielkich włoskich kompozytorów operowych i twórcą takich m.in. dzieł jak: "Manon Lescaut", "Cyganeria", "Tosca", "Madame Butterfly" i "Turandot" - do dziś cieszących się popularnością i wystawianych przez teatry operowe całego świata. Wiele arii z jego oper stało się prawdziwymi przebojami koncertowymi wielkich artystów sceny. Ich melodie rozbrzmiewają nie tylko na salach, ale i na wielkich koncertach plenerowych organizowanych w sezonie letnim w Europie i w innych częściach świata.

O życiowych perypetiach kompozytora, niełatwej drodze do sławy i sukcesów oraz o treści jego dzieł opowiadał Leszek Skaza. Ilustrował je fragmentami muzycznymi z filmów i koncertów z udziałem wybitnych artystów scen operowych - dawnych i współczesnych. Na ekranie pojawili się m.in.: Grace Moore, Gabriella Tucci, Mario del Monaco, Franco Corelli, Angela Gheorghiu, Placido Domingo i Anna Netrebko. Można było posłuchać nie tylko popisowych arii, ale zobaczyć całe sceny z oper, czasami bardzo wzruszające i dramatyczne, bowiem G. Pucciniego nie bez przyczyny nazywano mistrzem muzycznego melodramatu.

Na zakończenie wieczoru Teresa Fidera zadeklamowała swój najnowszy wiersz, także poświęcony wielkiemu kompozytorowi. To właśnie jego opera - "Turandot" była ostatnią, w jakiej wystąpiła na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.

sl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top