Reklama

Reklama

"Tyle jeszcze drogi jest przed nami..." (FOTO)
Powiat Sępólno

... z tym, że trasę wyznaczymy sami, po co dalej w miejscu tkwić, trzeba żyć - to słowa z piosenki Szymona Wydry "Życie jak poemat", która rozpoczęła obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego i miała szczególnie podniosły charakter, dzięki uczniom sypniewskiego technikum. Młodzież po mistrzowsku zaprezentowała przygotowany specjalnie na tą okazję montaż słowno-muzyczny, który wprawił wielu słuchaczy w nostalgiczny nastrój.

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony na pamiątkę powołanej 14. października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w świecie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Reforma objęła, i obejmuje do dzisiaj, programy nauczania, uregulowała podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

Rodowodu słowa pedagog należy szukać w starożytności. Wówczas pedagogiem nazywano niewolnika opiekującego się dziećmi swego pana i odprowadzającego je do szkoły. A dzisiaj to przewodnik, mentor, wychowawca, opiekun, tutor – jednym słowem ktoś wyjątkowy. Ktoś, kto - jak mawiał B. Conclin - potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania i działania.

Na znaczenie i rolę zawodu nauczyciela zwrócił uwagę w swoim przemówieniu Starosta Sępoleński, Jarosław Tadych. Do wyzwań, jakie stoją przed współczesnym pedagogiem, nawiązała Dyrektor Wydziału Edukacji, Gabriela Malczewska.

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do składania życzeń oraz nagradzania szczególnie wyróżniających się nauczycieli. W tym roku Nagrodą Starosty zostali uhonorowani:

  • Pan Marian Basa, Dyrektor Zespołu szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,
  • Pani Lucyna Kujat, nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim,
  • Pan Grzegorz Bartczak, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim,
  • Pani Urszula Wasielewska, nauczycielka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,
  • Pani Ewa Janicka, nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku,
  • Pani Anna Gumińska - Bejfus, nauczycielka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,
  • Pani Ewa Tomaszewska, nauczycielka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,
  • Pani Renata Budzińska, nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,
  • Pani Dorota Ledworowska, nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,
  • Pani Monika Nowiska, z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie Krajeńskim.

Uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela stała się okazją do oficjalnego pożegnania się Zarządu i Pracowników Powiatu z sypniewską placówką, ponieważ od 1 stycznia 2018 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego stanie się szkołą resortową, której organem prowadzącym będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do tego faktu nawiązał Starosta Jarosław Tadych oraz Dyrektor ZSCKR Marian Basa, który podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę i zrozumienie dla specyfiki funkcjonowania szkoły rolniczej.

Powiat Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top