Reklama

Reklama

Gmina Sępólno Krajeńskie Samorządowym Liderem Edukacji (FOTO)
nadesłane

Gmina Sępólno Krajeńskie po raz trzeci uzyskała tytuł "Samorządowego Lidera Edukacji", a Burmistrzowi Sępólna Krajeńskiego przyznano wyróżnienie nadzwyczajne: Laur 25-lecia "Złoty Kaganek Wolności".

12 października 2015 roku w zabytkowej Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczysta Gala Finałowa V edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji  Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw "Samorządowy Lider Edukacji". W ramach Konkursu polityka oświatowa samorządów w nim uczestniczących poddawana jest szczegółowej analizie ekspertów. Oceny dokonują wybitni przedstawiciele świata nauki - profesorowie reprezentujący najlepsze polskie uczelnie(Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i inne, a także wykładowcy z Cambridge i Oxfordu) specjalizujący się w zagadnieniach zarządzania oświatą, jakości kształcenia, polityki samorządowej i marketingu edukacyjnego. Ocena każdej gminy trwa około trzech miesięcy. W tym czasie jurorzy zapoznają się m.in. z dokumentacją dotyczącą polityki oświatowej, wynikami nauczania w szkołach prowadzonych przez samorząd, opiniami środowisk lokalnych, stanem bazy materialnej placówek oświatowych czy zakresem oferty edukacyjnej samorządu.

W 18 stronicowej recenzji czytamy m.in.: "W zgodnej opinii recenzentów w Gminie Sępólno Krajeńskie wspieranie oświaty, nauki i kultury, budowanie wieloobszarowych powiązań między sferą edukacyjną i gospodarczą oraz kreowanie rozwoju lokalnego z uwzględnieniem wyzwań związanych z emergencją społeczeństwa uczącego się i gospodarki opartej na wiedzy stanowi jeden z głównych priorytetów zarządzania. Realizowana strategia edukacyjna odpowiada najwyższym wymogom profesjonalnym i europejskim standardom projakościowej, zrównoważonej polityki lokalnej. Co więcej, z roku na rok działania Gminy Sępólno Krajeńskie w dziedzinie edukacji ulegają intensyfikacji, zyskują na jakości, wzbogacają się o nowe, innowacyjne formy i narzędzia oraz są elastycznie dostosowywane do bieżących potrzeb. Wypracowane i wdrożone w JST rozwiązania oświatowe cechuje walor trwałości, tak w zakresie stosowanych instrumentów, jak i osiąganych rezultatów. W opinii recenzentów rozwiązania te, wśród których nie brakuje pomysłów autorskich i unikatowych koncepcji, po raz kolejny uznać należy na za jedne z najbardziej innowacyjnych, nowoczesnych i oryginalnych, nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale w skali ogólnokrajowej. Autorów lokalnej polityki oświatowej wyróżnić należy za kreatywność, wizjonerstwo, umiejętność przewidywania przyszłości oraz budowania strategii rozwoju edukacji w taki sposób, aby skutecznie przygotować społeczność lokalną do owych wyzwań, rzetelnie identyfikowanych i diagnozowanych w perspektywie wieloletniej.

Eksperci uznali, że sępoleńska oświata jest kierowana nowocześnie, z wizją przełomu, z wykorzystaniem szerokiego instrumentarium menedżerskiego, zgodnie z najnowszymi paradygmatami teorii zarządzania publicznego. Gmina Sępólno Krajeńskie przystępując trzeci raz do Konkursu "Samorządowy Lider Edukacji", zaskakuje nowymi, wartościowymi pomysłami, oryginalnymi inicjatywami, a nade wszystko - konsekwencją, wytrwałością i systematycznością realizowanych działań oświatowych, które przynoszą rezultaty trwałe i długookresowe."

Z okazji 25-lecia samorządności w Polsce Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przyznała wybranym uczestnikom Programu "Samorządowy Lider Edukacji" wyróżnienia nadzwyczajne - Laury 25-lecia "Złoty Kaganek Wolności". Wyróżnienia te przyznano tylko 6 samorządowcom w kraju, posiadającym szczególne zasługi w procesie demokratyzowania polskiego sektora edukacyjnego po 1989 roku i upowszechniania w środowisku oświatowym idei wolności i pluralizmu.

Z satysfakcją informujemy, że Laur 25-lecia "Złoty Kaganek Wolności" przyznano Waldemarowi Stupałkowskiemu - Burmistrzowi Sępólna Krajeńskiego.

Wśród nagrodzonych znaleźli się też Piotr Całbecki - Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz Rafał Bruski - Prezydent Bydgoszczy. Przewodniczący Komisji Ekspertów prof. dr. hab. Dariusz Rott (wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, członek prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz prof. Maciej Mitręga (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) po wręczeniu nagród poinformowali reprezentantów Gminy Sępólno Krajeńskie, że wiosną 2015 r. chcieliby odwiedzić Gminę Sępólno Krajeńskie. Być może będzie to doskonała okazja do zorganizowania konferencji naukowej poświęconej oświacie oraz przeprowadzenia wizyt studyjnych w szkołach.

W Gali Finałowej V edycji Programu "Samorządowy Lider Edukacji" wzięło udział blisko 200 osób - reprezentantów środowisk samorządowych, naukowych, oświatowych i gospodarczych z całej Polski.

nadesłane

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top