Reklama

Reklama

Poranek poetycki z Maciejem Robertem (FOTO)
Biblioteka Sępólno

Czym jest pisanie? Czym jest poezja? Poeta.. kto to taki? Istnieją interpretacje dobre i złe? Na te oraz wiele innych pytań interesująco odpowiedział gość Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim - Maciej Robert.

Maciej Robert jest jednym z pięciu nominowanych poetów do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015. W ramach programu edukacji kulturalnej "Warsztaty słowa", prowadzonego przez Fundację Wisławy Szymborskiej, która ustanowiona została na mocy testamentu noblistki, spotyka się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce i opowiada o poezji w niebanalny sposób.

Rozmowa była pełna ciekawych spostrzeżeń na temat statusu poezji we współczesnym świecie. Staraliśmy się zaprzeczyć stereotypowemu myśleniu o niej, jako o czymś odległym, patetycznym i dostępnym tylko wybranym. Współczesna poezja opowiada o życiu człowieka XXI wieku, zakotwiczonego w obecne realia - dzięki temu staje się mu bliższa i otwiera szerokie pola interpretacyjne. "Ilu czytelników - tyle interpretacji" - nie musimy obawiać się, czy odgadniemy "Co poeta miał na myśli", ponieważ wiersz oderwany od niego zaczyna żyć "własnym życiem" i nie można go ubezwłasnowolnić. Najważniejsze to czerpać radość z czytania poezji, odnajdywać w niej inspiracje i rozszerzać swoje intelektualne horyzonty. Być wrażliwym na jej piękno, ale także nie bać się o niej mówić i z nią eksperymentować. Spotkanie z Maciejem Robertem było interesującą lekcją o poezji w praktyce. Krążące o pisaniu mity, utarte frazy w konfrontacji ze zdaniem poety mogły wpłynąć na zmianę myślenia o poezji i zachęcić do jej czytania.

Uczniów sympatyzujących z poezją zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Fundację im. Wisławy Szymborskiej. Składa się on z trzech kategorii: praca krytyczna (poświęcona dowolnemu poecie żyjącemu w XX wieku), plakat promujący czytelnictwo przygotowany w wersji elektronicznej oraz fanpage prowadzony na Facebooku (poświęcony poezji XX wieku, dotyczący promocji czytania oraz analiz poetyckich).

Biblioteka Sępólno

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Top